آمار‌ها از روز‌های تلخ کرونایی تهران خبر می‌دهند – دروازه تهران

کرونا تهران - تصویر کوچک

سهم ۵۰ درصدی تهران از مرگ و میر‌ها

کرونا تهران

 

ابراهیم جهانبخش

موضوع فراگیری و آمار‌های مرگ و میر کرونا یکی از موضوعات جلسه یکشنبه، ۲۷ مهر‌ماه شورای شهر تهران بود. جلسه‌ای که در آن رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران خبر از سهم ۵۰ درصدی تهرانی‌ها از مجموع مرگ و میر‌های کرونا داد و رئیس شورای شهر خواستار تعطیلی کامل شهر تهران شد

مهرماه تلخ تهران

ناهید خدا‌کرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر دیروز در جریان جلسه شورای شهر خبر از ثبت بیش از ۱۵۰۰۰ مرگ به علت ویروس کرونا یا مشکوک به آن در بهشت زهرای تهران داد. به گفته خدا کرمی دوازدهم مهرماه تهران با مرگ ۱۳۶ نفر روبرو بوده که تا زمان اعلام این خبر تلخ‌ترین روز تهران بعد از شیوع بیماری کرونا به حساب می‌آید. علاوه بر این آمارها نشان می‌دهد نزدیک به ۵۰ درصد از مرگ و میر‌های ناشی از شیوع این ویروس در تهران بوده است

رئیس کمیته سلامت شورای شهر گفته است: «گسترش بیماری به حدی رسیده که ستاد مقابله با کرونا محدودیت‌های یک هفته‌ای را در تهران و برخی از شهرهای کشور اعمال کرده است. گرچه این امر می‌تواند در قطع زنجیره رو به گسترش بیماری کمک شایانی داشته باشد اما با توجه به دوره کمون ۱۴ روزه بیماری یک هفته جز مسکنی کوتاه اثر هزینه اثربخشی دیگری ندارد و می‌طلبد تا اگر قرار است محدودیتی اعمال شود طول مدت آن حداقل یک ماه باشد.»

علاوه بر این رئیس کمیته سلامت شورای شهر در گفت‌وگویی که چند روز پیش از این با سایت همشهری آنلاین داشته در پاسخ به این سؤال که چه اقدام اضطراری برای خروج تهران از این وضعیت می‌توان انجام داد؟ گفته است: «از نظر من محدودیت و تعطیلی کامل به مدت ۲ هفته. اینکه ما کج‌دار و مریز به جنگ با این ویروس برویم، فایده‌ای ندارد. باید محدودیت‌ها به‌گونه‌ای باشد که در این ۲ هفته هیچ‌کس نتواند از خانه خارج شود.»

کرونا تهران

ما به موج سوم رسیدیم

از سوی دیگر محسن هاشمی رئیس شورای شهر هم در این جلسه خواستار تعطیلی دو هفته‌ای تهران شد. هاشمی در این جلسه گفت: «در حال حاضر در صدر اخبار دنیا موضوع کرونا به صورت طوفانی عمل می‌کند. در برخی از کشورها صحبت از موج دوم کرونا است ولی در کشور ما صحبت از موج سوم است. متأسفانه وضع کرونا در کشور خوب نیست و عدد به ۳۰۰ فوتی نزدیک شده و افراد مبتلا نیز نزدیک به ۵ هزار نفر است.» رئیس شورای شهر در ادامه افزود: «در تهران هم این عدد به ۱۵۰ فوتی در روز نزدیک می‌شود. به نظر می‌آید عملکرد کنونی و برنامه‌ریزی‌های انجام شده با توجه به آمار مبتلایان و فوتی‌ها جواب نداده است‌. توصیه این است که به فکر تعطیلی کامل دو هفته‌ای در تهران و برخی کلان‌شهرها باشیم. اگر این کار را نکنیم به نظر می‌رسد نتوانیم از پس موج سوم بربیایم.»

متلک‌پرانی در میانه کرونا، بی‌پولی و آلودگی هوا

اما آنچه بر نگرانی‌ها افزوده است هم‌زمانی گسترش ویروس با شرایط اقتصادی و شروع آلودگی‌های هوای تهران است. هاشمی با اشاره به وضعیت اقتصادی مردم و اینکه تقویت بدن مهم‌ترین راه پیشگیری از ویروس کرونا است، افزود: «داشتن استرس و تغذیه مناسب. باعث تقویت ایمنی می‌شود که متأسفانه  استرس و گرانی‌ها امکان تغذیه مناسب را از بسیاری از شهروندان گرفته است. متأسفانه مسئولان سیاسی هم درگیری دارند و حرف امیدوارکننده‌ای از آن‌ها به گوش نمی‌رسد و سران قوا هم به هم متلک پراکنی  می‌کنند؛ البته متلک‌پرانی بی‌خود.» رئیس شورای شهر همچنین درباره مسئله آلودگی هوای تهران گفت: «ما در آبان ماه طرح ترافیک را تقویت می‌کنیم و  گاهی تا دم منازل هم طرح را اجرا می‌کنیم. اگر فعالیت‌ها تعطیل شود هم خودبه‌خود مسافران حمل و نقل کاسته می‌شود.»

۲۸ مهر ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: ماسک‌هایی که روی صورت نمی‌نشینند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.