احتمال وجود یک تمساح در چیتگر خبر‌ساز شده است – دروازه تهران

احتمال وجود یک تمساح در چیتگر خبر‌ساز شده است - دروازه تهران

ردپای غریبه دور دریاچه

زهرا داستانی

چند روزی است که انتشار یک تصویر در شبکه‌های اجتماعی که به نظر می‌رسد تمساحی را روی سطح آب دریاچه شهدای خلیج فارس در منطقه ۲۲ تهران نشان می‌دهد، حواشی بسیاری را برای مجموعه تفریحی چیتگر به وجود آورده است. حواشی که همزمانی‌اش با تعطیلی این مجموعه تفریحی از سوی شهرداری تهران بر شدت نگرانی‌ اهالی و سکنه‌ این منطقه تهران افزوده است. هرچند معاون اجرایی این مجموعه تفریحی علت تعطیلی آن را انجام فعالیت‌های عمرانی و تعویض پیاده‌راه دریاچه ذکر کرده اما رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر با تأیید مشاهده رد پای این تمساح از ایجاد محدودیت‌ تردد در این دریاچه به منظور طعمه‌‌گذاری و پیدا کردن تمساح خبر داده است.

ماجرا از یک عکس شروع شد. عکسی که یک گردشگر از سطح دریاچه چیتگر گرفته بود و آن را به نگهبان شیفت شب دریاچه نشان داد. تصویر حیوانی را شناور روی سطح آب نشان می‌داد. گمانه‌زنی‌ها می‌گفت که این تصویر نه چندان واضح تصویر یک تمساح است. احتمالی که سبب شد تا مسئولان این دریاچه نسبت به آن واکنش نشان دهند.

احتمال وجود یک تمساح در چیتگر خبر‌ساز شده است - دروازه تهران

تمساح یا الیگیتور فیش؟

علی اکبر عفت‌منش، معاون اجرایی پروژه دریاچه چیتگر از اولین مسئولانی بود که در رابطه با این موضوع اظهار نظر کرد و ضمن رد احتمال وجود تمساح در این دریاچه، این تصویر را مربوط به گونه‌‌ای از آبزیان این دریاچه به نام الیگیتور فیش یا ماهی سر سوسماری دانست. او گفته است: «حدس ما این است که گونه‌ای که مشاهده و از آن عکس‌برداری شده است الیگیتور فیش یا ماهی سر سوسماری باشد. ماهی که پوزه‌هایی مانند تمساح دارد. کاملاً آبزی است و در آب شکار می‌کند و پیش از این نیز شیلات وجود آن را در دریاچه شهدای خیلج فارس تأیید کرده است.»

معاون اجرایی پروژه دریاچه چیتگر افزوده است: «ما با پژوهشکده آبزی‌پروری که زیرمجموعه شیلات است قرارداد بسته‌ایم تا گونه‌های آبزی دریاچه را شناسایی و گزارش کند. در این گزارش‌ها وجود الیگیتور فیش در دریاچه چیتگر تأیید شده اما تاکنون گزارشی از وجود تمساح در دریاچه نداشتیم.»

پس از این اظهارات بود که فرهاد زندی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران نیز خبر داد که کارشناسان محیط زیست چندین مرتبه از عمق دریاچه چیتگر بازدید کرد‌ه‌اند ولی تا این لحظه تمساحی را در دریاچه شهدای خلیج فارس مشاهده نکرده‌اند. او همچنین گفت که «قطعاً مشاهده‌کنندگان دچار اشتباه شده‌اند چراکه تمساح یک حیوان دوزیست است و چندین ساعت در روز باید به ساحل آمده و آفتاب بگیرد.»

اما به فاصله گذشت چندین ساعت از این اظهارات، رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر از مشاهده رد پای تمساح در دریاچه چیتگر خبر داد. سید آرش حسینی میلانی به خبرگزاری برنا گفت: «شواهدی از جمله نوعی رد پا وجود دارد که باعث به وجود آمدن تردیدهایی در وجود داشتن این حیوان در دریاچه شده است.»

رد پای تمساح مجموعه چیتگر را تعطیل کرد

احتمال وجود یک تمساح در چیتگر خبر‌ساز شده است - دروازه تهران

عکسی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و بر اساس آن ادعا شده که یک تمساح در دریاچه شهدای خلیج فارس وجود دارد.

حالا نتیجه این مشاهدات از رد پای این حیوان سبب شده تا کل مجموعه تفریحی چیتگر تا اطلاع ثانوی که زمان دقیق آن مشخص نیست تعطیل شود. هرچند مدیر مجموعه پیش از این دلایل عمرانی و تعویض سنگ فرش پیاده‌راه را علت این تعطیلی اعلام کرده بود اما رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفته است برای بازگرداندن امنیت و آسایش خاطر به شهروندان و ساکنان منطقه و شفاف شدن موضوع وجود تمساح در دریاچه این مجموعه تعطیل می‌شود.

به گفته رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر حالا برای مشخص شدن وجود تمساح در اطراف دریاچه طعمه‌گذاری شده و حتی با یکی از مراکز مرتبط صحبت شده تا با دستگاه کاوشگر موجی، کف دریاچه را جستجو کنند.

پای یک شهروند غیرمسئول در میان است

اما در صورتی که مشاهده رد پای تمساح صحت داشته باشد و کاوش‌ها و طعمه‌گذاری‌ها در اطراف دریاچه به زنده‌گیری تمساح ختم شود، این سؤال به وجود می‌آید که این حیوان چگونه به دریاچه شهدای خلیج فارس رسیده است؟

حسینی میلانی، رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر احتمال داده که این تمساح شاید یک تمساح خانگی قاچاق باشد که توسط یک شهروند غیرمسئول در دریاچه چیتگر رها شده است. او گفته است: «متأسفانه در مورد ساماندهی حیوانات خانگی سیستم و چارچوب مشخصی نداریم و معلوم نیست حیوانات خارجی که قاچاق می‌شوند، چه سرنوشتی پیدا می‌کنند. حتی ممکن است برخی از آن‌ها مهاجم و برای محیط‌زیست شهری مضر هم باشند.»

با این حال هیچ کدام از شواهد و اظهارات مسئولان بودن یا نبودن تمساح در دریاچه شهدای خیلج فارس را تأیید نمی‌کند. حالا باید منتظر خبرهای بعدی در این باره بود.

۲۳ آذر ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: آب دریاچه چیتگر از کجا تامین می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.