نگاهی به اقدامات شهرداری برای طرح دوستدار کودک

نگاهی به اقدامات شهرداری برای طرح دوستدار کودک

پایتخت در مسیر کودکان

سال‌هاست که طرح شهر دوست دار کودک در شهر تهران تصویب شده است. طرحی که مدیریت شهری تصویب کرده و بر اساس آن الزاماتی برای حرکت به سمت شهر دوستدار کودک تدوین شده است. با این وجود این طرح سال‌ها با مشکلات و موانعی روبرو بوده است. در این دوره شهرداری، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، اجرای این طرح را در دستور کار خود قرار داده است.

شهر دوستدار کودک شهری است که در آن خواسته‌های کودک در اولویت قرار می‌گیرد. وضع اجتماعی، فرهنگی و معماری شهر همسو با نیازهای آنان است و حقوق کودکان در سیاست‌ها، قوانین، برنامه‌ها و بودجه منعکس می‌شود.

نگاهی به اقدامات شهرداری برای طرح دوستدار کودک

در شهرهای دوستدار کودک تلاش می‌شود تا کودکان در شکل‌دهی به محیط اطرافشان بیشترین تأثیرگذاری را داشته است. شهری دوستدار کودک مکانی است که کودکان در آن احساس امنیت و آرامش می‌کنند. قادرند به کاوش یادگیری در مورد فضاهای پیرامون خود بپردازند. کودکان نیازمند محیط‌هایی هستند که آنان را مخاطب قرار دهد و به چالش وا دارد. این محیط‌ها علاوه بر جذابیت باید کودکان را به مشارکت نیز فراخواند. در شهرهای دوستدار کودک تلاش می‌شود تا کودکان در شکل‌دهی به محیط اطرافشان بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشند.

مجتبی دانشور، مدیرکل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران درباره پیشینه این طرح می‌گوید: «پروسه‌ی شهر دوست‌دار کودک، از سال ۱۳۸۸ در شهرداری تهران تصویب شده و بر این اساس، شهرداری ما را ملزم کرده که شرایط لازم را برای شهر دوست‌دار کودک فراهم کنیم. در ۱۱ سال گذشته، بخشی از کارها انجام شده که تأسیس خانه‌های کودک و اجرای برنامه‌های فرهنگی بخشی از آن‌هاست. تهران باید فاکتورهایی داشته باشد که یکی از این فاکتورها، بحث مصوبه‌ی شهرداری تهران در سال ۱۳۸۸ است که باید اجرا شود. فاکتور دیگر زیرساخت‌هاست و هم‌چنین لازم است شاخص‌هایی را هم برای شهر دوست‌دار کودک داشته باشیم. این شاخص‌ها شامل فضای سبز، حوزه‌های اقدامات و خدمات فرهنگی، سلامت و ایمنی هم در حوزه‌ی سلامت جسمی و هم در حوزه‌ی مسائلی مانند آتش‌نشانی و حمل‌ونقل و بحث آسیب‌های اجتماعی می‌شوند.»

فرصتی برای شنیدن صدای کودکان

بر اساس سرشماری سال ۹۵ بیست و پنج درصد جمعیت تهران زیر ۱۸ سال است و بیش از ۳ میلیون نفر از جمعیتش کودکان هستند. یکی از ویژگی‌های شهرهای دوستدار کودک شنیدن صدای کودکان است. به این منظور نیاز به برنامه‌های مختلف است تا بتوان نظر کودکان و نوجوانان درباره شهر را جویا شد. شهرداری تهران در دو سال گذشته تلاش کرده با برگزاری مسابقه نقاشی کودکان و شهر گام‌هایی در این مسیر بردارد. مسابقه نقاشی شهر فرصت مناسبی است تا نظر کودکان درباره شهر گرفته و تحلیل شود. این مسابقه در سال ۹۸ با عنوان «شهری که من دوست دارم» و در سال ۹۹ با عنوان «شهری که من دوست دارم (از پشت پنجره خانۀ مان) ببینم.» برای ۱۱ گروه سنی از سن ۴ تا ۱۴ سال برگزار شده است. در دوره اول این مسابقه در سال ۹۸، ۹ هزار و چهارصد اثر دریافت شد. از این میان ۵۱ اثر برگزیده شدند. در دوره دوم این مسابقه در سال ۹۹ اما ۱۴۸۵۰ اثر در مهلت قانونی مسابقه دریافت شد که رشد حدود ۴۰ درصدی داشتند. از مجموع این آثار ۲۰۳ اثر به مرحله نهایی داوری راه پیدا کردند و ۸۹ اثر برگزیده شدند.

طرح‌های برای کودکان در محلات

مجتبی دانشور، مدیر آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران درباره برنامه‌ها تدوین شده برای طرح شهر دوستدار کودک می‌گوید: «برنامه مذکور را به مناطق منتخب ابلاغ کردیم؛ این برنامه عملیاتی شامل پیمایش میدانی و فضای کالبدی مناطق است و در این راستا ۸ هزار ساعت با کودکان در هر منطقه مصاحبه حضوری انجام شده است که البته بخشی از آن در سال گذشته انجام شده که سال تحصیلی برقرار بود و بخشی هم به دلیل مواجه شدن با کرونا، به صورت مجازی انجام شد؛ بنابراین برای ۵ منطقه شاخص‌ها را احصا کردیم اما به دلیل نداشتن شاخص‌ها و معیارهای لازم در سنوات گذشته، الگو و چشم اندازی برای رسیدن به شهر دوستدار کودک وجود نداشت، تهران نمی‌توانست جزو کاندیداهای اصلی قرار بگیرد چراکه صرفاً یک مصوبه در شهرداری وجود داشت اما حدود ۴ ماه پیش جزو شهرهای کاندیدای دوستدار کودک قرار گرفتیم و طی بازه زمانی که توافق نامه بین ما و وزارت کشور امضا می‌شود ملزم هستیم برنامه عملیاتی که اکنون به تأیید وزارت کشور و یونیسف رسیده را در آن مناطق اجرایی کنیم. در ادامه برنامه‌های تدوین شده، به ۱۷ منطقه باقی مانده می‌پردازیم و در هر منطقه یک محله را به صورت پایلوت بررسی می‌کنیم تا بتوانیم به یک چک لیست واحد برسیم که شهر دوستدار کودک چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. پارامترهایی در وزارت کشور و یونیسف وجود دارد اما باید بومی شود و متناسب با شرایط، برنامه عملیاتی را در اختیار مناطق قرار دهیم تا کارهای لازم را انجام دهند.»

شهر دوستدار کودک هر چند توسط شهرداری تهران شروع شده اما نیازمند هم‌افزایی و همراهی نهادهای دیگر دارد. نهادهایی که هر کدام مسئولیت در زمینه کودکان دارند و نیاز است که موضوع شهر دوستدار کودک را مورد توجه قرار دهند.

۲ شهریور ۱۴۰۰ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *