باغچه‌هایی برای اهالی محل

باغچه هایی برای اهالی محله

توسعه فضای سبز با حضور خانواده‌ها

باغچه‌هایی برای اهالی محل

رویداد کاشت گل و گیاه مشارکتی خانواده در شهرک گلسار واقع در منطقه ۱۹ شهرداری تهران با حضور مهدی بصیری، معاون اجتماعی و فرهنگی منطقه ۱۹، فرزانه نرجسی، راهبر تیم تسهیلگری طرح ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی در پایلوت شهرک گلسار و جمعی از ساکنان این شهرک با همراهی برنامه‌های ترویجی و آموزشی برگزار شد.

باغچه هایی برای اهالی محله

در این رویداد، مهدی نصیری، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۹ با بیان اینکه این طرح به دو بخش‌ ترویجگری و تسهیلگری تقسیم می‌شود، گفت: «بخش‌ ترویجگری ویژه مناطق ۲۲ گانه شهر تهران و بخش تسهیلگری فقط ویژه ۸ منطقه از جمله منطقه ۱۹ است. به‌طور کلی طرح ارتقای فرهنگ آپارتمان‌نشینی در چند مرحله اجرا می‌شود. مرحله اول به بحث استخراج اطلاعات محله، کوچه‌گردی، استخراج نقشه محلی، استخراج اطلاعات کلی محله از افراد تأثیرگذار، کسبه، تجمع‌های مردمی، آسیب‌های محله، شکایات مردمی مربوط می‌شد که طی یک فرایند دو ماهه در سال ۱۳۹۹ به نتیجه رسید و محله دولتخواه جنوبی برای اجرای طرح‌ ترویجگری و محله شهرک گلسار به‌عنوان اجراکننده طرح تسهیلگری در منطقه ۱۹ انتخاب شدند.»

بصیری به اجرای فاز اول طرح اشاره کرده و اظهار داشت: «از جمع رویدادهای اجتماعی و فرهنگی و اطلاعاتی که در فاز اول کسب شد تلاش کردیم در سه محور حفظ محیط‌ زیست با تأکید بر مدیریت پسماند، مشارکت و همسایگی و قوانین و حریم خصوصی به برگزاری رویدادها بپردازیم. این رویدادها در بخش‌ ترویجگری با همراهی دو کارشناس و در موضوع تسهیلگری با حضور سه کارشناس اجرا می‌شود.»

معاون اجتماعی و فرهنگی منطقه ۱۹ به آموزش‌های مجازی در قالب کلیپ‌های آموزشی، اینفوگرافی و موشن‌گرافی و آموزش‌های چهره به چهره در قالب نصب بنر، توزیع بسته‌های آموزشی اشاره کرده و خاطرنشان کرد: «در نهایت بعد از استخراج اطلاعات محله، اطلاع‌رسانی و آموزش طی جلساتی که با همکاران تیم‌ ترویجگر و تسهیلگر در محله دولتخواه و شهرک گلسار داشتیم، رویدادهایی را به‌عنوان رویداد پیشنهادی برای ارتقای سطح فرهنگ مردم نسبت به محورهای مورد نظر به مرکز معرفی کردیم. سه پروپوزال در بخش تسهیلگری و سه پروپوزال در بخش‌ ترویجگری به شهرداری مرکز ارائه شد و با تأیید آن، اجرای رویدادها کلید خورد. اجرای طرح‌های «باغچه محله من» همایش نقاشی کودک و برگزاری مسابقات نقاشی کودکان و افتتاح ۹ کتابخانه به تعداد مجتمع‌های مسکونی شهرک گلسار از جمله طرح‌هایی است که در بخش تسهیلگری در محله شهرک گلسار به اجرا در آمده است. بر اساس طرح باغچه محله من کودکان با همراهی والدین خود نهال کاشتند و بخشی از حیاط شهرک را به باغچه تبدیل کرده‌اند. این اقدام در سه نقطه دیگر از محله شهرک گلسار هم اجرا خواهد شد.»

مشارکت همسایه‌های همدل

فرزانه نرجسی، راهبر تیم تسهیلگری طرح ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی در پایلوت شهرک گلسار نیز با اشاره به جزییات این رویداد اظهار داشت: «به دلیل ضرورت و اهمیت محیط زیست و فضای سبز در حوزه نشاط خانواده و اهمیت بحث مشارکت شهروندی طرح همسایه هم ابلاغ شد. در این طرح هدف ما آشنایی بیشتر خانواده‌ها و انجام یک کار واحد با یکدیگر است که این موضوع باعث همدلی بیشتر خانواده‌ها و همسایه‌ها خواهد شد. هدف این طرح افزایش سهم مشارکت و همدلی همسایه‌ها بوده. از سوی دیگر ضرورت فضای سبز را به ساکنان یادآور می‌شود. تلاش ما باید این باشد که تا جایی که می‌توانیم، در فضایی که در اختیار داریم از گل و گیاه استفاده کنیم تا هم روی زیبایی بصری محیط زندگی تأثیرگذار باشیم و هم کمکی باشد برای رسیدن به هوای پاک.»

نرجسی درباره رویداد کاشت گل و گیاه مشارکتی گفت: «برنامه در ابتدا با کارناوال و موسیقی برگزار شد. ما هم صحنه‌ای را با یکسری جایزه، هدیه و یادگاری برای دوستانی که مشارکت می‌کنند، تدارک دیدیم. بعد از کارناوال هم مسابقه ۱۰ سؤالی باغبانی برای کودکان برگزار کردیم. علاوه بر این‌ها آموزش سبزی کاری برای خانواده‌ها و زنان ساکن محله با حضور کارشناس این حوزه داشتیم.»

او در پایان افزود: «برنامه دیگر بحث کاشت مشارکتی توسط اعضای خانواده، والدین و فرزندان بود. همچنین مسئولان نیز حضور داشتند و به همراه خانواده‌ها چند نهال را در خاک قرار دادند. پس از این قرار است ما در فضای مجازی، آموزش‌های لازم را به شکل مفصل ادامه دهیم. آموزش‌هایی در خصوص اینکه چطور به شکل روزانه و ماهانه گل و گیاهی را که خودمان کاشته‌ایم نگهداری کرده و به آن‌ها رسیدگی کنیم.» 

۱۱ شهریور ۱۴۰۰ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.