بلوار سبز و بهار سیاه

بلوار سبز و بهار سیاه - دروازه تهران - داوود قهردار

بلوار کشاورز نخستین بلوار شهر تهران به حساب می‌آید. این بلوار سال ۱۳۳۹ به مناسبت سفر ملکه الیزابت به تهران به عنوان بلوار الیزابت نام گذاری شد. این بلوار در محلی بنا شده بود که بین تهرانی به آب کرج شهرت داشت و همیشه به عنوان یکی از مراکز گردشگری تهران شناخته می‌شد. آب رودخانه کرج سال ۱۳۰۶ به محل فعلی بلوار می‌رسد و این منطقه می‌شود آب کرج تهران. بلوار از یک سو به فضای سبز میان بلوار شناخته می‌شود و از سوی دیگر به ساختمان‌های مدرنی که در جداره خیابان برپا شدند.

از برج‌های دوقلو سامان که از سال ۱۳۴۹ در بلوار برپا شده‌اند تا خانه‌هایی از دهه ۳۰ و ۴۰ نیز در کنار در جداره بلوار باقی مانده است. زمانی یکی از نشانه‌های بلوار سینمای آن بود. سینمایی که قبل از انقلاب هم که نام رسمی آن مدائن بود به عنوان سینما بلوار شناخته می‌شد. این سینما سال ۱۳۴۵ آغاز به کار کرد. پیش از انقلاب جلسات نمایش فیلم جمعه صبح‌های این سینما که به همت احمد جورقانیان آرشیویست سینمای ایران برگزار می‌شد میان دانشجویان و روشنفکران شناخته شده بود.

بعد از انقلاب سینما به بولوار تغییر نام داد و تبدیل شد به سینمای ویژه فیلم‌های کودک و نوجوان. زمستان سال گذشته با نصب تابلو‌هایی مشخص شد که عمر سینما به پایان رسیده و دانشکده علوم پزشکی مالکیت سینما را در اختیار گرفته و آن را تبدیل به سالن همایش و سخنرانی کرده است. بلوار کشاورز هنوز یکی از دیدنی‌ترین پیاده راه‌های تهران است. داوود قهردار عکاس دروازه تهران به بلوار کشاورز رفته و جداره این خیابان را در قاب گرفته است. در روز‌هایی که بلوار سبز است و وضعیت کرونا از قرمز عبور کرده و سیاه شده است.

۲۸ فروردین ۱۴۰۰ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: بهار در تقاطع زیبای شهر

نظرات بسته شده است.