به بهانه روز جهانی گردشگری – دروازه تهران

به بهانه روز جهانی گردشگری

تهران را متفاوت بگردیم

به بهانه روز جهانی گردشگری

شروین راد

روز جهانی گردشگری امسال رونق سالهای پیش را ندارد. کرونا رمق بسیاری از مشاغل را گرفته اما گردشگری را زمینگیر کرده است. اما میل به گردش و سفر در انسان معاصر شهرنشین دیگر جزئی از نیازهای جدی شده است. کرونا حالا مختصات جدیدی برای زندگی روزمره ما تعیین کرده است. سفر و گردش در زمانه کرونا حالا ضوابط و زیرساخت‌های متفاوتی نیاز دارد. همزمان با روز جهانی گرد شگری بسیاری از موزه‌های شهر تهران به طور رایگان میزبان گردشگران هستند اما اگر شما همچنان نسبت به حضور در مراکز فرهنگی تردید دارید، پیشنهادهای تهرانگردی متفاوت دروازه تهران شما را به قلب تاریخ تهران می‌برد، بدون اینکه نیاز باشد وارد هیچ موزه و بنایی شوید. در ادامه مسیرهایی را برای تهرانگردی پیاده و مشاهده پیرامونی بناها و آثار تاریخی تهران معرفی می‌کنیم.

عودلاجان قلب تهران

محله عودلاجان از قدیمی‌ترین محلات شهر تهران است. محله‌ای که هر چند امروز کمتر کسی آن را میشناسد اما یکی از مهمترین گذرهای تاریخی تهران است. برای یک گردش متفاوت در هوای آزاد و قدم زدن در میان تاریخ، عودلاجان یک محله مناسب است. پیشنهاد دروازه تهران این است که برای ورود به عودلاجان از بخش غربی این محله شروع کنید. از خیابان ناصرخسرو در میدان توپخانه به سمت جنوب بروید و از مشاهده پیرامونی جداره این خیابان که شامل مدرسه دارالفنون و شمس‌العماره می‌شود، لذت ببرید. پس از رسیدن به کوچه مروی، بازارچه مروی را به سمت شرق بروید از پس کوچه به عولاجان غربی بروید. بازارچه عودلاجان که حالا تبدیل به یک گذر گردشگری شده از جمله جاذبه‌های این بخش محله عودلاجان است. در محله عودلاجان هنوز بسیاری از بناهای تاریخی تهران باقی مانده‌اند. این محله هر چند امروز با مشکلات بسیاری روبرو است اما بخش عمده ای از با تاریخ تهران را به دوش می‌کشد. هنگام قدم زدن در این محله به نام کوچه‌ها و نماهای خانه‌ها دقت کنید. پیشنهاد دروازه تهران این است در پایان مسیر به گذر میرزا محمود وزیر بروید و از امامزاده یحیی به سمت خیابان امیرکبیر پیاده روی کنید. این بخش از عودلاجان در کوچه پس کوچه‌هایش کشف کردنی‌های بسیاری دارد. این مسیر در روزهای آخر هفته و تعطیل بسیار خلوت است. ‌

به بهانه روز جهانی گردشگری

تجریش تاریخی

شاید بارها به این میدان دوست داشتنی را با نمای زیبایش به ارتفاعات تهران را بارها و بارها دیده باشید. اما تجریش یکی از نقاط تاریخی مهم در شمال شهر تهران است. پیاده روی از خیابان ولیعصر به سمت میدان پیاده روی در مسیر توسعه شهر تهران است. در مسیر انتهای خیابان ولیعصر به سمت میدان تجریش باید از باغ فردوس و موقوفات افشار یاد کرد. کوچه‌های این مسیر پر از خانه‌ باغ‌ها و ویلاهای زیباست که هنوز پابرجا مانده‌اند و جای خود را به برج‌های آسمانخراش نداده‌اند. در کنار میدان تجریش یکی از هتل‌های تاریخی شمال تهران قرار دارد. هتل فرد حالا تبدیل به مرکزی برای رستوران‌ها و کافه‌ها شده اما قصه جالبی در پی آن است. بنای هتل فرد که زمانی مالکش احمد لیستر بوده با برادرکشی گره خورده است و حالا از خاطرات و قصه‌ها تنهای نمایی خاکستری با یک تابلوی وقفنامه و تعداد زیادی رستوران باقی مانده است. به جز بازار تاریخی تجریش از این میدان چند گذر تاریخی دیگر عبور می‌کند. اگر اهل کوچه گردی هستید، خیابان دربندی را به سمت جنوب و محله الهیه بروید، خانه‌ها و کوچه‌های بسیاری در انتظار کشف شدن هستند. همچنین میتوانید مسیر خیابان ولیعصر را به سمت میدان قدس ادامه دهید و به محله تاریخی و جذاب دزاشیب برسید. دزاشیب یکی از قدیمیترین محلات شمالی تهران است که هنوز میتوان رد تهران قدیم و خانه‌های ویلایی ساز شمال تهران را در آن دید.

گشتی میان دوست‌داشتنی‌ها

تهران خانه‌ها و بناهای زیبایی از دوره‌های مختلف تاریخی دارد. این مسیر را به کسانی پیشنهاد می‌کنیم که به معماری معاصر تهران علاقه بیشتری دارند. خیابان‌های میرزای شیرازی، کریمخان، ایرانشهر و ویلا در مرکز شهر تهران یکی از جذاب‌ترین کوچه‌ها را برای کوچه‌گردی دارند. نماهای خاص خانه‌های دوره پهلوی اول و دوم در این مناطق حسابی به چشم کوچه گردها می‌آید. در این محدوده به رغم ساخت و سازهای جدید هنوز بسیاری از خانه‌ها و بناها برجای مانده است. خانه‌ها و بناهایی که معماری مدرنتری نسبت به بافت تاریخی مرکزی شهر تهران را دارند اما بخش از هویت و تاریخ معماری شهر را حفظ کرده‌اند. این مسیر را می‌توانید تا میدان فردوسی ادامه بدهید و بعد در کوچه پس کوچه‌های فردوسی سر به هوا شوید و به دنبال‌های خانه‌های زیبای این منطقه بگردید.

 

۶ مهر ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: تاثیر کرونا بر شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *