تازه‌های محله‌های منطقه یک

دوچرخه سواری بانوان در تهران-تازه-های-محله-منطقه-یک-دروازه- تهران-داوود-قهردار

سال ۱۳۹۹ در منطقه یک شهرداری تهران، ۵۸ پروژه توسعه محله‌ای با اعتبار ۴۲ میلیارد تومان تعریف و اجرا شده است. شهرداری با هدف حذف فضای بی‌دفاع شهری، بوستان آموزش ترافیک مهرگان را در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع در محله گل‌ها احداث کرده است. در طراحی این پارک تلاش شده تا عناصر اصلی و المان‌های ترافیک شهری در ابعاد کوچک برای آموزش ترافیک به کودکان طراحی و نصب شود.

ترمیم و بازسازی زمین ورزشی محله کاشانک از دیگر پروژه‌های توسعه محله‌ای در منطقه است. درهای این زمین ورزشی در سال‌های اخیر به دلیل فرسودگی روی اهالی و ورزشکاران محله بسته بوده اما سال ۱۳۹۹ شهرداری تهران با تعویض چمن مصنوعی و تقویت سیستم روشنایی، این فضای ورزشی را به محله بازگردانده است.

بوستان نرگس با مساحت ۷۵۰ متر مربع در محله فرمانیه بازسازی و احیا شده است. این بوستان قبل‌تر به دلیل همجواری با کارگاه مترو غیر قابل استفاده بوده اما با اتمام کار و تخلیه کارگاه، تمام معابر بوستان از نُو طراحی، ساخته و همچنین مبلمان شهری، آلاچیق و وسایل ورزشی برای استفاده اهالی محله در آن نصب شده است.

شهرداری منطقه به درخواست شورایاران در محله درکه پاتوقی محلی برپا کرده است. این پاتوق در شمال محله درکه و در مسیر عبور گردشگران، اهالی و کوهنوردان قرار دارد. پاتوق درکه در محل سابق بوستان میراسماعیلی واقع شده که با تغییراتی چون نصب مبلمان شهری و سیستم روشنایی، ایجاد فضای بازی کودکان و اصلاح معابر به یک پاتوق محله‌ای تبدیل شده است. علاوه بر این‌ها بوستان هشترودی در محله اوین نیز بازسازی و احیا شده است.

در سال‌های اخیر برپایی کارگاه عملیات عمرانی تقاطع غیرهمسطح چمران-یمن سبب تخریب بخشی از این بوستان شده بود؛ اما در قالب پروژه‌های توسعه محله‌ای مساحت بوستان افزایش یافت و بخش تخریب شده آن بهسازی و نوسازی شد.

همچنین جداره‌های خیابان درکه از میدان دانشگاه تا ابتدای خیابان شاه حسینی در محله اوین رنگ‌آمیزی شده و دیوارنگاره‌هایی با مشارکت گروه‌های دانشجویی بر این جداره‌ها نقاشی شده است. دو کوچه مرادی و نشاط در محله قیطریه هم با بیش از ۳۱ پلاک مسکونی با همکاری تیمی از دانشجویان هنر رنگ‌آمیزی شده و حال و هوای تازه‌ای به خود گرفته است.

از میان خبرها: معرفی پروژه‌های توسعه محله‌ای منطقه یک

میدان باغ شاطر در مرکز محله باغ شاطر یکی از محلات محدوده دربند نیز مورد بهسازی قرار گرفته. پیاده‌راه‌های اطراف میدان بهسازی و کفسازی شده و روشنایی معابر تأمین شده. همچنین در ضلع شرقی میدان با توسعه فضای سبز و نصب مبلمان شهری پاتوقی محلی برای معاشرت اهالی بر پا شده است.

همچنین حدود ۶۰۰ متر مربع از مسیر ورودی‌های مسجد میری، یکی از مساجد قدیمی محله باغ شاطر سنگفرش شده و ورودی پشتی آن که محل ورود دسته‌های عزاداری در ماه محرم است، مورد بهسازی قرار گرفته است. داوود قهردار، عکاس دروازه تهران سری به منطقه یک تهران زده و از پروژه‌های توسعه محله‌ای این منطقه عکاسی کرده است.

۱۳ خرداد ۱۴۰۰ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

نظرات بسته شده است.