آیا تصادف در فضای پارکینگ مشمول دریافت خسارت می‌شود؟

آیا تصادف در فضای پارکینگ مشمول دریافت خسارت می‌شود؟ - دروازه تهران - سارا مالکی

پنج نکته درباره تصادفات پارکینگی

سارا مالکی

هر جایی که خودرو در رفت و آمد باشد، احتمال تصادف وجود دارد و پارکینگ‌ها یکی از محتمل‌ترین جاها برای وقوع تصادف هستند. تصادف در پارکینگ خانه‌ها یا هر جای دیگر، معمولاً تک‌ خودرویی است به این معنا که بیشتر حوادث رانندگی در پارکینگ‌ها برخورد با ستون به علت بی‌دقتی راننده است؛ اما اگر به جای ستون، به خودرویی که در پارکینگ است برخورد کردیم، یا برعکس اگر راننده‌ای به خودروی ما زد، تکلیف چیست؟

آیا تصادف در فضای پارکینگ مشمول دریافت خسارت می‌شود؟ - دروازه تهران - سارا مالکی

تماس با پلیس ۱۱۰

کارشناسان بیمه اولین توصیه‌ای که در زمان وقوع تصادف در پارکینگ دارند، این است که با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید. پلیس با حضور بر سر صحنه تصادف و کشیدن کروکی، مقصر را مشخص و تکلیف پرداخت خسارت را روشن می‌کند. دقت داشته باشید که در قسمتی به نام «شرایط خصوصی» اکثر شرکت‌های بیمه‌، بندی وجود دارد که در آن تأکید شده هنگام تصادف برای پرداخت خسارت به گزارش پلیس نیاز است؛ بنابراین حتی اگر در پارکینگ تصادف کردید، تماس با پلیس را فراموش نکنید.

تماس با کارشناس بیمه

 اگر به هر دلیلی به پلیس برای ثبت کروکی دسترسی نداشتید، با کارشناس بیمه تماس بگیرید. کارشناسان بیمه با حضور در صحنه تصادف و بررسی خودرو یا خودروهای آسیب‌دیده، نظر خود را در رابطه با دریافت خسارت اعلام می‌کنند. در واقع چنانچه اصالت حادثه از سوی کارشناس بیمه تائید شود، خسارت پرداخت می‌شود. به این ترتیب فرقی ندارد تصادف در خیابان باشد یا محیط بسته‌ای مثل پارکینگ، در هر صورت اگر خودروی شما بیمه بدنه و شخص ثالث باشد، در صورت تائید، خسارت از سوی بیمه پرداخت می‌شود.

از میان خبرها: سالگرد درگذشت درویش‌خان؛ نخستین مرگ بر اثر تصادف با اتومبیل در ایران

اگر حادثه تک خودرویی بود چه کنیم؟

 گاهی حادثه‌ای که در پارکینگ رخ مي‌دهد تک خودرویی است؛ مثلاً راننده‌ای دنده عقب به ستون می‌زند و در تماس با کارشناس بیمه برای دریافت خسارت اقدام می‌کند. باید توجه داشته باشید که معمولاً آسیب دیدن قسمت عقب خودرو «مقصر حادثه» دارد. به همین دلیل برای شرکت‌های بیمه‌ای خیلی مهم است که اگر راننده‌ای ادعا می‌کند دنده عقب به دیوار یا ستون پارکینگ زده، واقعاً چنین حادثه‌ای رخ داده باشد و از سوی کارشناس بیمه اصالت این حادثه تائید شود.

شایع‌ترین مدل تصادفات در پارکینگ‌ها چیست؟

برخورد با خودروهایی که در محل عبور و دور زدن ماشین‌ها پارک می‌کنند، یکی از مدل‌های شایع در تصادفات پارکینگ‌ها است. دنده عقب بیرون آمدن خودرو از جای پارک و برخورد با خودروی در حال حرکت یا خودروی پارک شده نیز یکی دیگر از مدل‌های شایع تصادف در پارکینگ است. در هر صورت، طبق قانون راننده خودرویی که به دیگری آسیب رسانده مقصر و مسئول پرداخت خسارت است. حتی اگر خودرو در مسیر رمپ رفت و آمد باشد یا حتی اگر خودرویی (در ساختمان‌های مسکونی) صاحب پارکینگ نباشد و برای ساعاتی در آن محل پارک کرده باشد.

اگر مقصر تصادف مشخص نبود؟

در حال حاضر بسیاری از ساختمان‌ها به خصوص در قسمت پارکینگ دوربین مداربسته دارند و می‌توان اتفاقاتی که در غیاب افراد رخ می‌دهد را بررسی کرد؛ اما اگر پارکینگی دوربین مداربسته نداشته باشد و خودروی یکی از واحدها از سمت خودروی دیگر مورد خسارت واقع شود و مقصر نیز به هر دلیلی قصد معرفی خود را نداشته باشد، می‌توان با کارشناس بیمه تماس گرفت تا با طی مراحل قانونی مانند کروکی فرضی، از بیمه خسارت دریافت کرد.

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.