تغییر مکان جمعه بازار معروف تهران

تغییر مکان جمعه بازار معروف تهران - دروازه تهران - زهرا داستانی

بساط بازار پروانه در عباس آباد پهن شد

زهرا داستانی

جمعه بازار پروانه که نزدیک به ۲۰ سال در پارکینگی واقع در خیابان جمهوری برپا می‌شد، پس از توقف یک‌ساله در باغ هنر منطقه عباس آباد بازگشایی شد. جمعه ۱۲ دی اولین جمعه بعد از وقفه‌ای یک‌ساله بود که بالاخره جمعه بازار تهران با حضور تعدادی از غرفه‌داران در باغ هنر منطقه عباس آباد برپا شد. جمعه بازار پارکینگ پروانه محل تجمع بسیاری از هنرمندان و فروشندگانی بود که از شهرهای مختلف برای فروش لوازم دست ساز هنری، اجناس آنتیک و بسیاری لوازم دیگر هر جمعه در پارکینگ پروانه بود.

تغییر مکان جمعه بازار معروف تهران - دروازه تهران - زهرا داستانی

نخستین باری که زمزمه تعطیلی جمعه بازار پروانه تهران به گوش رسید، خبری از کرونا نبود، قرار بر این بود که پارکینگ پاساژ پروانه که جمعه بازار در آن برپا می‌شد از لحاظ حریق مقاوم‌سازی شود تا اتفاق تلخ پلاسکو این بار در این پارکینگ تکرار نشود؛ اما کمتر از یک ماه پس از این زمزمه‌ها، شیوع ویروس کرونا فعالیت این بازار را برای یک سال تعطیل کرد. در این یک سال خبرهای متعددی از بازگشت دوباره دستفروشان به پارکینگ پروانه پس از اتمام ایمن‌سازی این ساختمان و احتمال انتقال جمعه بازار به مکان دیگر منتشر شد.

از پارک شهر تا اراضی عباس آباد

اما در نهایت رأی به انتقال جمعه بازار پروانه داده شد و تنها انتخاب مکان جایگزین بود که بر سر آن میان مسئولان اختلاف وجود داشت. «پارک شهر» نخستین مکانی بود که برای جانمایی جمعه بازار پروانه و کوچ کسبه این بازار در نظر گرفته شد.

گزارش تصویری دروازه تهران از جمعه بازار پروانه را ببینید

۲۶ خرداد بود که شهردار منطقه ۱۲ در جلسه‌ای با حضور جمعی از مسئولان شهرداری با کسبه جمعه بازار پاساژ پروانه میخ آخر را به تابوت نیمه‌جان پارکینگ پروانه کوبید. در این جلسه به صراحت اعلام شد که قرار است پارکینگ پروانه به پارک شهر منتقل شود. «علی محمد سعادتی»، شهردار منطقه ۱۲ در این جلسه اشاره کرده بود که آخرین قرارداد حقوقی پاساژ پروانه، قراردادی سه‌ساله بود و بهمن سال ۱۳۹۸ این قرارداد به پایان رسیده است. طی این مدت نیز تلاش شده بود اقداماتی برای ایمن‌سازی این ساختمان در برابر آتش‌سوزی انجام شود اما به گفته شهردار منطقه ۱۲، تاکنون ۲۷ اخطار در زمینه آتش‌سوزی به این پاساژ ابلاغ شده است و خبری از ایمن‌سازی نبوده است.

غرفه‌داران ناراضی از انتقال مکان جمعه بازار

این تصمیم اما چندان با حمایت کسبه پارکینگ همراه نبود. مخالفت آن‌ها بر سر انتخاب پارک شهر به عنوان محلی برای برپایی جمعه بازار نبود. بلکه آن‌ها با تصمیم انتقال جمعه بازار از پاساژ پروانه به هر جای دیگری مخالفت بودند و آن را پایان کار جمعه بازار می‌دانستند.

با وجود این مخالفت‌ها آبان ماه سال جاری خبری در رسانه‌ها منتشر شد که حکایت از قطعی شدن تغییر مکان جمعه بازار پروانه داشت؛ اما نه در پارک شهر، بلکه در اراضی عباس آباد، پس از وقفه‌ای دو ماهه از خبر انتقال جمعه بازار پروانه به اراضی عباس آباد، بالاخره روز چهارشنبه ۱۰ دی ماه روابط عمومی اراضی عباس‌آباد در خبری اعلام کرد که با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت نوسازی عباس آباد، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شرکت سامان‌دهی صنایع و مشاغل شهر، جمعه بازار پروانه با تأکید بر صنایع دستی و هنری در «باغ هنر» بازگشایی می‌شود.

جمعه بازار پروانه بازگشایی شد

بازگشایی روز جمعه ۱۹ دی و با حضور شهردار تهران در باغ هنر منطقه عباس آباد تهران انجام شد. اگرچه این اولین بازاری بود که پس از وقفه یک‌ساله برپا شده بود اما چندان برای برخی از غرفه‌داران خوش نیامد.

تغییر مکان جمعه بازار معروف تهران - دروازه تهران - زهرا داستانی

کمبود فضا برای حضور تمامی غرفه‌داران پاساژ پروانه از جمله ایراداتی بود که به انتخاب باغ هنر به عنوان محل جایگزین وارد شد. پارکینگ پروانه هزار و ۳۰۰ غرفه‌دار را در خود جا داده بود اما برآوردها از ظرفیت باغ هنر حکایت از جانمایی کمتر از ۳۰۰ غرفه در این محل دارد. دسترسی سخت به محل برپایی این بازار برخی از غرفه‌داران را نگران از رونق گرفتن این بازار کرده بود.

جانمایی غرفه در فضای روز باز باغ هنر انتقاد برخی از غرفه‌داران را به همراه داشت. اگرچه روز جمعه خبری از باد، باران یا برف در تهران نبود اما سرمای هوا و نبود وسیله‌ای گرمایشی کافی بود که غرفه‌داران را از ادامه کار منصرف کند. با این حال جمعه بازار پروانه پس از یک سال تعطیلی دوباره از سر گرفته شد؛ اما شاید ادامه فعالیت جمعه بازار پروانه در باغ هنر منوط به رفع ایرادات و راضی کردن غرفه‌داران باشد.

۲۱ دی ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.