جریان زندگی در میدان تاریخی

میدان حسن آباد تهران

میدان حسن‌آباد از جمله میدان‌های تهران است که در بافت تاریخی شهر قرار گرفته است. این میدان و ساختمان‌های گنبدی پیرامونش در سال ۱۳۰۹ ساخته شده و سال ۱۳۷۷ ثبت ملی شده است.

سازنده میدان قلیچ باقلیان عنوان شده و معمار آن لئون تادوسیان بوده است. این میدان تاریخی پیش از توسعه تهران باغی بزرگ متعلق به میرزا یوسف آشتیانی بوده که نام پسرش را روی آن گذاشته است.

این میدان بار‌ها تغییر نام داده است. زمانی به دلیل هشت گنبد فلزی‌اش به آن چهار راه «هشت گنبد» می‌گفتند. زمانی میدان به نام «ملک‌المتکلمین» از شهدای مشروطه نام‌گذاری شد و مجسمه‌ای از او در میان میدان قرار داشت.

در اوایل دهه ۵۰ برای ساخت بانک ملی ضلع جنوب شرقی میدان تخریب شد. سال ۱۳۸۰ نمای این ضلع به شکل پوسته‌ای و شمایلی به ساختمان بانک اضافه شد. سال گذشته نیز ضلع شمال غربی در آتش‌سوزی آسیب دید و در حال مرمت است.

علاوه بر این ساختمان آتش‌نشانی در پشت ضلع شمال غربی میدان حالا از بناهای تاریخی میدان است. این اداره سال ۱۳۱۱ روی قبرستان قدیمی تهران بنا شد. حالا مجسمه‌های آتش‌نشان‌ها در شمال میدان با همه این‌ها زندگی روزمره در این میدان تاریخی در جریان است.

مهدیه باقرزاده، عکاس دروازه تهران، ۱۳ مهرماه به میدان حسن‌آباد رفته و چند ساعتی زندگی مردم و بناهای تاریخی را در جداره میدان در قاب گرفته است.

۲۳ مهر ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: مردم و آزادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *