جزییات جشنواره فیلم و عکس «شهر آماده» اعلام شد – دروازه تهران

جزییات جشنواره فیلم و عکس «شهر آماده» اعلام شد

نمایش بدون سانسور بحران

امروز سوم آذر نشست خبری جشنواره «شهر آماده» به شکل آنلاین و با حضور سیف‌الله صمدیان، دبیر اجرایی جشنواره، غلامحسین محمدی، رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران و رضا کرمی، رئیس سازمان مدیریت بحران شهرداری برگزار شد. در این نشست اعلام شد که دبیر‌خانه جشنواره از ۷ آذر تا ۵ دی -همزمان با سالگرد زلزله بم- فیلم و عکس‌های با موضوع مدیریت بحران را از شرکت‌کنندگان در این جشنواره می‌پذیرد. اختتامیه این جشنواره نیز ۳۰ دی همزمان با حادثه پلاسکو برگزار خواهد شد

به گزارش شهر، سیف‌الله صمدیان، در این نشست خبری گفت: اصولی‌تر است که برنامه‌های این جشنواره از تاریخ حادثه‌ای شروع شود که منجر به تشکیل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شد؛ یعنی زلزله بم که ۵ دی ۱۳۸۵ اتفاق افتاد و همزمان با این زلزله مسئولان به این نکته رسیدند که باید سازمانی برای مقابله با بحران تشکیل شود. شاید اگر این سازمان قبل‌تر از این تشکیل می‌شد در بحران‌های دیگر کمتر دچار آسیب‌های فکری روحی و عاطفی و اقتصادی می‌شدیم و اتفاقاتی مانند حادثه پلاسکو دیگر پیش نمی‌آمد.

«گروه دوام» از تجربیاتش می‌گوید

جزییات جشنواره فیلم و عکس «شهر آماده» اعلام شد
 

صمدیان افزود: «دریافت آثار برای جشنواره از ۷ آذر آغاز می‌شود و عکس و فیلم‌هایی که آماتور یا حرفه‌ای تهیه شده‌اند در این جشنواره ارزیابی خواهند شد. همین‌طور «گروه دوام» که بیش از ۱۲ هزار عضو دارد می‌توانند از امکانات یا تجربیاتشان فیلم و عکس ارسال کنند و به نظر من امید زیادی هست که از این عزیزان آثار ارزشمندی دریافت شود.» دوام مخفف کلمات داوطلب واکنش اضطراری محله است و به افرادی اطلاق می‌شود که دوره کمک‌های اولیه، امداد و نجات، آتش‌نشانی و روانشناسی را در ستاد مدیریت بحران شهرداری منطقه خود گذرانده و موفق به اخذ مدرک مربوطه شده باشند

صمدیان در ادامه گفت: «دلخوشی من علاوه بر حمایت مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران به همراهی پنج داور درجه یک این جشنواره است.» او در این نشست مهدی خداپرست، رئیس روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران را به عنوان دبیر اجرایی جشنواره معرفی کرد. همچنین سینا رحیم‌ پور، مدیر شبکه شهر به عنوان دبیر بخش فیلم و فریدون قربانی، مدیر آژانس عکس تهران به عنوان دبیر بخش عکس صمدیان را همراهی خواهند کرد

او افزود: «ارسال آثار از ۷ آذر شروع می‌شود و تا ۵ دی سالروز زلزله بم ادامه دارد. در ۱۰ دی آثار داوری و اختتامیه در ۳۰ دی همزمان با سالروز حادثه پلاسکو برگزار خواهد شد.»

پنجره‌هایی برای مدیریت شهر

 به گزارش مهر غلامحسین محمدی مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و بین‌الملل شهرداری تهران در این نشست آنلاین به استفاده شهروندان از دوربین و عادی شدن اشاره و بر آنلاین شدن زندگی مردم در شرایط قرنطینه تاکید کرد.

او گفت: «وقتی لنز دوربین هنرمندان و عموم مردم به سمت چالش بشر با بحران برود مطمئناً پنجره‌های جدیدی به سوی مدیران و شهروندان برای مقابله با بحران‌ها باز خواهد شد. وقتی ما در مورد شهر آماده و زیرساخت‌های آن صحبت می‌کنیم با نگاهی آینده نگر از امروز برای آینده شهر هزینه می‌کنیم و خودمان را برای آینده شهرمان آماده می‌کنیم.»

محمدی افزود: «بنابراین در تصاویری که برای جشنواره ارسال خواهد شد، امید به آینده نهفته است و شهر را به آمادگی بیشتری خواهد رساند، چون درک بهتری از زوایای بحران خواهیم داشت. آن چیزی که ثبت می‌شود تنها یک خاطره نیست بلکه به مثابه یک نقطه‌نظر محکم و چندوجهی از جانب شهروندان خواهد بود که با نمایش و توسعه و ترویجش حتماً دستاوردهایی را برای کارشناسان مقابله با بحران ایجاد خواهد شد.»

نمایش بدون سانسور بحران

جزییات جشنواره فیلم و عکس «شهر آماده» اعلام شد

 

 به گزارش مهر رضا کرمی رئیس پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران نیز در این نشست آنلاین گفت: «ما در کشوری زندگی می‌کنیم که هر ساله با یک بحران روبرو هستیم. هرسال در کشور شاهد اتفاقی همچون زلزله و طوفان و… هستیم و بنابراین باید آمادگی بیشتری داشته باشیم و برای این منظور باید مردم وارد صحنه شوند وگرنه به نتیجه نمی‌رسیم.»

او افزود: «در دنیا هم بخش اعظم مدیریت بحران به عهده مردم است و با آموزش مردم، نقش محوری دارند که ما از آن وضعیت خیلی فاصله داریم.»

کرمی خاطرنشان کرد: «جشنواره عکس و فیلم «شهر آماده» می‌تواند دیدگاه خالص مردمی را نشان دهد و بدون هیچ سانسوری، محدودیتی برای نشان دادن عمق فاجعه و یا نظر مردم در مورد عملکرد مسئولین وجود ندارد. شاید مدیران اصلاً تصوری از عمق فاجعه نداشته باشند و گاهی پیش آمده که یک عکس در رده‌های بالا و تصمیم‌گیری و اختصاص بودجه‌ها مؤثر بوده‌ است.»

داوران و جایزه

 داوران جشنواره محمود کلاری، اسماعیل عباسی، ساعد نیک ذات، نرگس آبیار و ساتیار امامی خواهند بود.

در این جشنواره به ۱۰ عکس برتر ۲۰ میلیون ریال، به عکس ویژه ۳۰ میلیون ریال، به پنج فیلم برتر ۳۰ میلیون ریال، به فیلم برگزیده، ۳۰ میلیون ریال و به اثر برگزیده «گروه دوام» ۳۰ میلیون ریال اهدا خواهد شد. در پایان این نشست خبری از پوستر جشنواره «شهر آماده» رونمایی شد.

۳ آذر ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: بافت فرسوده؛ زنگ خطری برای تهرانی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.