حکم تعطیلی سینما-تئاتر گلریز صادر شد

حکم تعطیلی سینما-تئاتر گلریز صادر شد - دروازه تهران - زهرا داستانی

خداحافظی یوسف‌آباد با پاتوق کمدی

زهرا داستانی

از سال ۹۱ تا امروز فعالیت سینما گلریز به دلیل مقاوم نبودن بنا در برابر زلزله در نوسان بوده است. گاهی درهای آن به روی تماشاگران و سینماروهای یوسف‌آباد باز و مدتی دیگر بسته شده است؛ اما از این پس به نظر می‌رسد سالن‌ تئاتر و فیلم سینمای گلریز به این زودی‌ها رنگ تماشاگران را به خود نبیند. به تازگی شهرداری تهران خبر از حکم قطعی تعطیلی این سینما ۶۲ ساله داده است و بازگشایی آن را منوط به تقویت و ایمن‌سازی آن با اجازه مالک دانسته است. شهرداری پیش‌بینی کرده که به دلیل اختلافات میان مالک و سرقفلی‌دار تعطیلی این سینمای خاطره‌‌انگیز تهران دنبال‌دار خواهد بود.

حکم تعطیلی سینما-تئاتر گلریز صادر شد - دروازه تهران - زهرا داستانی

برای جوانان امروز تهران شاید سینما گلریز چندان شناخته شده نباشد؛ اما آن‌هایی که اهل تئاتر و تئاتر دیدن در دهه ۶۰ بوده‌اند، نام این سینما را با منوچهر نوذری و تئاترهایی که به روی صحنه می‌برد، به خاطر دارند. سینمایی که کار خود را در سال ۱۳۳۷ با عنوان سینما- تئاتر «آناهیتا» در محله یوسف‌آباد تهران آغاز کرد. مهین و مصطفی اسکویی دانش‌آموختگان رشته کارگردانی و کارگردانی تئاتر از مسکو بنیان‌گذاران این سینما-تئاتر بودند. نزدیک به ۷ سال تئاترهای کلاسیک و آثار موج نو را به روی صحنه بردند. با مهاجرت آن‌ها به روسیه سینما-تئاتر «آناهیتا» با ایجاد تغییراتی تبدیل به سینما گلدیس شد.

از اکران فیلم‌های ریشو تا تبدیل شدن به سینمای «دیزنی لند»

با آغاز فعالیت این سینما تنها فیلم‌های «ریشو» یا فیلم‌هایی که در نوبت دوم یا سوم بعد از اکران اصلی به نمایش در می‌آمدند، به روی پرده می‌رفت. به نمایش درآمدن فیلم‌های «ریشو» روی پرده سینما «گلدیس» تا سال ۱۳۵۵ ادامه داشت. در این سال‌ها سینما گلدیس کم رونق بود و توانسته بود تماشاگران اندکی را به خود جذب کند؛ اما از ۱۳۵۵ تا شروع انقلاب این سینما به فیل‌های کمپانی «والت دیزنی» اختصاص داده شد. قرار بر این بود کمپانی «والت دیزنی» این سینما را به عنوان سینمای اختصاصی خود در نظر بگیرد و آن را تبدیل به سینمای «دیزنی لند» در تهران کند؛ اما با وقوع انقلاب ۵۷ و خروج کمپانی‌های خارجی از ایران پروژه تبدیل شدن سینما گلدیس به دیزنی لند منتفی شد.

سرنوشت سینما گلدیس پس از انقلاب ۵۷

به گفته مالکان فعلی این سینما، مالکیت سینما «گلدیس» که تا قبل از پیروزی انقلاب در اختیار یک خانم کلیمی بود، با خروج او از ایران به کمیته امداد امام خمینی رسید. ۶ ماه بعد از پیروزی انقلاب به دلیل اتصالی برق سالن طبقه دوم سینما آتش گرفت و از بین رفت. بعد از آتش‌سوزی به دلیل بالا بودن هزینه‌های بازسازی کامل سینما، تصمیم گرفته شد تا کار بازسازی به زمان دیگری موکول شود. در نبود بالکن اصلی، سینما گلدیس کار خود را با دو سالن بازسازی شده از سر گرفت و تبدیل به سینما «گلریز ۱ و ۲» شد.

این سینما با نمایش فیلم‌های ایرانی و خارجی به کار خود ادامه داد تا اینکه به دلیل فعالیت سینماهای مرکز شهر، فروش سینما گلریز پایین آمد. در سال ۱۳۶۷ تصمیم بر این شد تا دوباره تئاتر به این سینما باز گردد. در همین دوران بود که سینما گلریز تبدیل به یک سینمای دو منظوره شد. از صبح تا ساعت ۸ عصر فیلم نمایش می‌داد و از ساعت ۸ عصر به بعد صحنه در اختیار اهالی تئاتر بود که تئاترهایی با مضمون طنز به روی صحنه می‌بردند. کیومرث پوراحمد، علی میری و منوچهر والی زاده به این سینما آمدند و چندین تئاتر را روی صحنه بردند. اوج رونق این سینما اما زمانی بود که منوچهر نوذری به این سینما آمد. هم‌زمانی حضور او در سینما گلریز و رادیو سبب شد تا این سینما-تئاتر مخاطبان بسیاری پیدا کند. او نزدیک به ۷ سال سالن‌ سینما گلریز تئاترهای طنز را به روی صحنه برد.

سینما گلریز پس از نوذری‌

بعد از درگذشت منوچهر نوذری، بهزاد محمدی به این سینما آمد و تا ۶ سال توانست با نمایش تئاترهای خود این سینما را روی پا نگه دارد. بعد از آن گروه‌های دیگری به این سینما آمدند و تئاترهایی را به روی صحنه بردند.

سال ۱۳۹۱ زمانی که سینما گلریز فیلم دربند را روی پرده داشت تعطیل شد. علت تعطیلی سینما مسائل ایمنی و قدیمی بودن ساختمان اعلام شد. با تلاش‌های مالکان و بازسازی آن، این سینما برای مدت دوباره فعالیت خود را از سر گرفت؛ اما بنا به اظهارات مالکان این سینما، اردیبهشت ۱۳۹۵ نامه تعطیلی سینما گلریز به دلیل نداشتن امنیت کامل در برابر زلزله به دست آن‌ها رسیده است.

حکم قطعی تعطیلی سینما صادر شد

حالا پس از گذشت ۴ سال از ابلاغ تعطیلی سینما گلریز به مالکان، شهرداری از صدور حکم قطعی معاون دادستانی تهران برای تعطیلی این سینما خبر داده است. تورج فرهادی، شهردار منطقه ۶ گفته است: «به دلیل دعوای حقوقی مالک و سرقفلی‌دار استفاده از سینما با چالش مواجه شده است و اخیراً معاون دادستان حکم قطعی تعطیلی این سینما را صادر کرده و در حال آماده کردن زمینه‌های اجرای حکم با کمک نیروی انتظامی هستیم.»

فرهادی گفته است: «تا زمانی که شرایط این سینما از این حالت ناامن و چالشی خارج نشود تعطیل می‌ماند و قاعدتاً دعوای حقوقی بین مالک و مستأجر بازگشایی مجدد را به تعویق خواهد انداخت.»

گرچه شهرداری تهران از اجرای حکم تعطیلی سینما گلریز در روزهای آینده خبر داده اما گفته است در صورت به توافق رسیدن مالکان، مدیریت شهری تلاش خواهد کرد با کمک وزارت ارشاد این سینما دوباره سرپا شود.

۱۳ بهمن ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: سینماهای لاله‌زار زیر ضرب ساخت و ساز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *