روز و روزگار تازه منطقه ۷

روز و روزگار تازه منطقه 7 تهران . دروازه تهران - داوود قهردار

سال ۱۳۹۹ در منطقه ۷ شهرداری تهران، ۴۳ پروژه توسعه محله‌ای با اعتبار ۲۷ میلیارد تومان تعریف و اجرا شده است. احداث مرکز گُلماند در بوستان اندیشه از جمله این پروژه‌ها بوده است. گلماند از جمله راهکار‌های شهرداری برای جلب مشارکت مردم در کاهش پسماند و تفکیک زباله از مبدأ است. شهروندان در ازای پسماند‌هایی که به این مرکز تحویل می‌دهند گیاهان آپارتمانی دریافت می‌کنند.

مدیریت شهری برای افزایش سرانه فضای سبز منطقه از ظرفیت‌های موجود بهره‌ برده و با ایجاد رواقی از گل‌ها و گیاهان به همراه نصب مبلمان شهری در پیاده‌راه خیابان سهروردی فضایی را برای درنگ عابران فراهم کرده است. همچنین به منظور تسهیل تردد عابران، پیاده‌راهی در خیابان شهید قدوسی ایجاد شده است. این پیاده‌راه برای نابینایان بهسازی و مسیر دوچرخه‌سواری به طول ۷۵۰ متر نیز در آن احداث شده است.

در ۵۰۰ متر از ضلع جنوبی خیابان طالقانی هم مسیر ویژه‌ای برای دوچرخه‌سواری ایجاد شده. به دلیل عرض کم پیاده‌راه این مسیر، نه از سهم عابران که از سهم خیابان‌ها و ماشین‌ها به مسیر دوچرخه‌سواری اختصاص یافته است. باغ هورفر با مساحتی بالغ بر ۳ هزار متر مربع، یکی از باغ‌های قدیمی محله ارامنه، به یک پارک عمومی تبدیل شده است. شهرداری با تملک این باغ و تجهیز آن به مبلمان شهری و وسایل ورزشی و بازی کودکان فضایی را برای معاشرت اهالی فراهم کرده ‌است.

همچنین در ورودی این پارک اِلمانی متناسب با فضای شهری طراحی و نصب شده است. بخشی از فضای بی‌دفاع شهری حاشیه اتوبان امام علی هم به بوستانی برای اهالی تبدیل شده است. شهرداری تلاش کرده با احداث بوستان بَرزِگران و ایجاد دیواره‌ی سبز به کاهش آلودگی صوتی منطقه کمک کند. رنگ ‌آمیزی جداره اتوبان شهید سلیمانی و خیابان پازوکی از دیگر اقدامات مدیریت شهری در سال ۹۹ بوده است.

بوستان آوا در حاشیه اتوبان امام علی نیز صاحب دیوارنگاره‌های تازه‌ای‌ شده‌ تا فضایی شاداب‌تر برای اهالی محله ایجاد شود. داوود قهردار، عکاس دروازه تهران سری به این منطقه زده و از پروژه‌های توسعه محلی این منطقه تصاویری برداشته است.

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: معرفی پروژه‌های توسعه محله‌ای منطقه ۷

نظرات بسته شده است.