شهرداری چه برنامه‌ای برای روز تهران در نظر دارد؟ – دروازه تهران

شهرداری چه برنامه‌ای برای روز تهران در نظر دارد

آخرین هفته تهران در قرن ۱۴ خورشیدی

شهرداری چه برنامه‌ای برای روز تهران در نظر دارد

غلامحسین محمدی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران

زهرا داستانی

۲۳۵ سال پیش، آغامحمد خان قاجار، روز يكشنبه ۱۱ جمادي‌الثاني ۱۱۶۴ خورشیدی همزمان با عيد نوروز در كاخ گلستان تاج سلطنت ايران را بر سر گذاشت و تهران را به عنوان پايتخت ایران معرفي كرد. آن روزها شاه قاجاری تصورش را نمي‌كرد كه اين تصميمش روزي تهران را به كلانشهري با بیش از ١٢ ميليون نفر تبدیل کند که در تقویم کشور روزی به نام آن به ثبت برسد.

۱۴ مهر ماه در تقویم ملی ایران به نام «تهران» نام‌گذاری شده است. دلیل انتخاب این روز به ۱۴ مهرماه سال ۱۲۸۶ هجری شمسی باز می‌گردد. روزی که نمایندگان اولین دوره مجلس شورای ملی بعد از مشروطیت، از شهر تهران به عنوان دارالخلافه نام بردند و برای اولین بار شهر تهران را در یک متن قانونی به عنوان پایتخت معرفی کردند.

«روز تهران» چگونه وارد تقویم رسمی ایران شد؟

«روز تهران» به پیشنهاد شورای شهر تهران در دوره چهارم در دستور کار «شورای فرهنگ عمومی کشور» قرار گرفت. تیرماه سال ۹۵ بود که این پیشنهاد به تصویب رسیده تا از سال ۹۶ روز تهران در تقویم رسمی کشور ثبت شود. حالا پنج سال است که از نام‌گذاری روزی به نام تهران در تقویم می‌گذرد و سه سال است که شهرداری تهران یک هفته (از ۱۲ تا ۱۸ مهرماه) را به «تهران» اختصاص می‌دهد. شهرداری هر ساله برای این هفته شعار و رویکردی انتخاب می‌کند و براساس آن ویژه برنامه‌هایی را در شهر ترتیب می‌دهد. به علاوه تمام مناطق ۲۲ گانه شهرداری هر کدام پروژه‌ها و برنامه‌های اختصاصی منطقه‌ای خود را در این هفته با اولویت مشارکت شهروندان و ایجاد حس تعلق محله‌ای و منطقه‌ای برگزار می‌کنند.

برنامه‌های شهرداری برای هفته تهران

هفته تهران امسال نیز با رویکرد اصلی «تهران شهری برای همه» و با شعار «مکتب تهران» برگزار می‌شود. غلامحسین محمدی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در تشریح برنامه‌های شهرداری تهران برای این هفته گفت: «هفته تهران که با آئین نکوداشت شمیران از دوازدهم مهر شروع و با آئین نکوداشت ری در ۱۸ مهرماه به پایان می‌رسد.»

«مکتب تهران»؛ شعار آخرین هفته تهران در قرن ۱۴ شمسی

او گفت: «هفته تهران سال ۹۷ با شعار تهران ایرانیان، سال ۹۸ با شعار بازشناسی هویت تهران و امسال با شعار «مکتب تهران» و با رویکرد شناخت و معرفی ابعاد تازه‌ای تهران که شکل گرفته و قالبی منحصر به فرد دارد و یا در حال شکل گیری است پیگیری می‌شود.»

محمدی با اشاره به شعار امسال هفته تهران ادامه داد: «شعار مکتب تهران آغاز راهی است که تهران با گفتمان جدید و در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری، تاریخی، معماری و شهرسازی و شعر، ادبیات و حکمت و حتی حمل و نقل حرف تازه ای برای گفتن دارد.»

او بیان کرد: «آئین نکوداشت مختص روز تهران نیز که متولی اجرای آن مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران بود، در روز ۱۴ مهر و با حضور مهمانان ویژه، تهران شناسان و جمع وسیعی از نخبگان و تهران دوستان در حال پیگیری و در صورت رعایت پروتکل های کرونایی برگزار می شود.»

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران  توضیح داد: «در راستای ایجاد همبستگی در بین شهروندان، ایده‌ها و برنامه‌های مختلفی مورد بررسی قرار گرفته تا معرفی تهران به بهترین نحو انجام گیرد که در این راستا علاوه بر شهرداری، نهادهایی مانند اداره کل آموزش و پرورش تهران، اداره کل میراث فرهنگی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه های عمومی، صدا و سیما، شورای انقلاب فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و اداره کل ارتباطات و پست، خانه اصناف و دیگر نهادهای فعال در شهر تهران در هفته تهران ویژه برنامه‌هایی را اجرا خواهند کرد.»

شعار روزهای هفته تهران

او گفت: «متناسب با روزهای هفته به سیاق هر ساله و متناسب با محورهای اساسی شهر روزهای هفته به روز شنبه ۱۲ مهرماه فرهنگ و هنر، یکشنبه ۱۳ مهرماه معماری و شهرسازی، دوشنبه ۱۴ مهرماه محیط زیست، سه شنبه ۱۵ مهرماه، آمد و شد، چهارشنبه ۱۶ مهرماه،  ایثار و شهادت، پنج شنبه ۱۷ مهرماه که روز اربعین هم هست، امام حسین (ع) و در آخر جمعه ۱۸ مهرماه به روز گفت‌و‌گو است که در نهایت این نام گذاری باعث گستردگی برنامه‌های این هفته و توجه به همه ی ابعاد، حوزه ها و اقشار در هفته تهران را موجب خواهد شد.»

محمدی گفت: «در شهرداری تهران معاونت‌ها، شورایاری‌ها و کمیسیون‌های مختلف شورای شهر از جمله کمیسیون فرهنگی و اجتماعی، شهرسازی و معماری، سلامت و محیط زیست و خدمات شهری و عمران و حمل و نقل برنامه‌هایی برای هفته تهران در حال تدوین دارند که هر کدام در این روزها با همکاری نهادهای اجرایی داخل شهرداری برنامه‌ریزی کرده و اجرایی خواهند کرد.»

بهره‌برداری از پروژه‌های کوچک مقیاس در هفته تهران

او افزود: «در این هفته منتخبی نیز از پروژه‌های کوچک مقیاس از طرح هزار پروژه توسعه محله‌ای نیز به دست شهرداری تهران به بهره‌برداری خواهد رسید که به نوعی نماد رویکرد تازه شهرداری و مدیریت شهری نیز خواهد بود.»

روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران نیز به مناسبت هفته تهران گزارش‌های ویژه‌ای را تهیه کرده که امید است مورد پسند علاقه‌مندان به تهران واقع شود.

 

۳ مهر ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: روزشمار هفته تهران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.