حضور شهردار تهران در هیات رئیسه سازمان متروپلیس – دروازه تهران

حضور شهردار تهران در هیات رئیسه سازمان متروپلیس

مشکلات مشترک کلان‌شهر‌ها

ابراهیم جهانبخش

دیروز در خبر‌ها اعلام شد که شهردار تهران به عنوان یکی از نایب رئیس‌های سازمان جهانی «متروپلیس» انتخاب شده است. این سازمان یک مؤسسه غیردولتی است که با اهداف غیرانتفاعی و بدون وابستگی سیاسی فعالیت می‌کند و حوزه فعالیتش مدیریت شهری کلان است. این سازمان سال ۱۹۸۴ به ابتکار شهرداری پاریس بنیان گذاشته شد و سال ۱۹۸۵ در مونترال کانادا آغاز به کار کرد. این سازمان هم‌اکنون ۱۴۱ عضو دارد.

دیروز و در جریان بازدید پیروز حناچی، شهردار تهران از نمایشگاه «تهران از منظر هنرمندان» در خانه هنرمندان، او درباره این انتخاب به خبرنگار دروازه تهران گفت: «متروپلیس یکی از سازمان‌های جهانی برای پرداختن به موضوع کلان‌شهرهاست. بسیاری از مسائل کلان‌شهرها شبیه هم است. هر چند این مشکلات راه‌حل‌های متفاوت و منطقه‌ای دارند. حضور در عرصه همفکری و مشارکت‌های اجتماعی باعث ارتقاء سطح مدیریتی شهر تهران هم خواهد شد»

می‌توان تهران را معرفی کرد

حضور شهردار تهران در هیات رئیسه سازمان متروپلیس

غلامحسین محمدی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران

 امروز غلامحسین محمدی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در گفت‌وگو با سایت شهر با اشاره به انتخاب پیروز حناچی، شهردار تهران به عنوان نایب رئیس سازمان کلان‌شهرهای جهان گفت: «سازمان کلان‌شهرهای جهان یکی از سازمان‌های بین‌المللی راهبر در حوزه مدیریت شهری است که بخش کلان‌شهری سازمان ملل متحد یا دولت محلی را هم بر عهده دارد.»

او با یادآوری اینکه شهردار شهر گوانجو امسال به عنوان رئیس این سازمان انتخاب شد، افزود: «دوره ریاست سه ساله است اما امسال مقرر شد، به یک و سال نیم تبدیل شود. پیروز حناچی شهردار تهران هم برای نخستین بار به عنوان یکی از پنج نایب رئیس متروپلیس در حوزه معماری و بازآفرینی شهری انتخاب شد. انتخاب نایب رئیسان به این شکل است که در حوزه تخصصی خودشان هم به رئیس سازمان مشاوره می‌دهند و هم در موضوعات تخصصی به عنوان رئیس جلسه شرکت می‌کنند.»

مشاور شهردار تهران درباره مزیت‌های حضور شهردار تهران در ترکیب هیات رئیسه یک سازمان‌ بین‌المللی در حوزه شهری، گفت: «اساساً عضویت در سازمان‌های بین‌المللی شهری مانند متروپلیس سبب می‌شود تا یک شهر عضو یک شبکه بین‌المللی شود. یک شبکه بزرگ از شهرها که فعالیت‌های مشترکی در حوزه پروژه‌های شهری و دیپلماسی شهری دارند و تجربه‌هایشان را با هم به اشتراک می‌گذارند.»

محمدی، با توضیح اینکه می‌توان از شهرهای بزرگ و سازمان‌های این‌چنینی در پروژه‌های شهری کمک‌های فنی، تخصصی و مالی گرفت؛ افزود: «یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این انتخاب، استفاده از پلتفرم متروپلیس به نفع شهر تهران است. درواقع می‌توان رویه‌ها و اقدامات تهران را در نشست‌ها و رویدادهای این سازمان به جهانیان معرفی کرد. این انتخاب به لحاظ دیپلماسی شهری بسیار با اهمیت است و می‌توان باب گفتگو در حوزه شهری را با شهرهای مطرح جهان داشته باشیم.»

مترو‌پلیس کجاست

حضور شهردار تهران در هیات رئیسه سازمان متروپلیس
 

به گزارش روزنامه همشهری شهرداری تهران از سال ۱۹۹۲ به عضویت انجمن کلان‌شهرهای مهم جهان درآمد. علاوه بر پایتخت، کرج، مشهد، اهواز، شیراز، اصفهان و تبریز هم عضو این انجمن هستند. دفتر آموزش‌های منطقه‌ای متروپلیس در ایران در مشهد قرار دارد. در کنگره متروپلیس که سال ۲۰۱۷ در شهر مونترال برگزار شد، تهران هم به عضویت هیأت مدیره این سازمان درآمد تا بتواند در تصمیمات سازمان از حق رأی برخوردار باشد. هیأت مدیره حداقل سالی یک‌بار تشکیل جلسه داده و درباره بودجه، سیاست‌های کاری و فعالیت‌های سازمان تصمیم‌گیری می‌کند. مجمع عمومی حداقل ۱۵ و حد‌اکثر ۲۲ نماینده از قاره‌های مختلف را به‌عنوان عضو هیأت مدیره انتخاب می‌کند. علاوه بر رئیس، حداکثر شش رئیس مشترک، پنج نایب‌رئیس منطقه‌ای، دبیر کل، رئیس بخش زنان متروپلیس و یک نفر نیز به‌عنوان خزانه‌دار برگزیده می‌شوند.

۱۲ آذر ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: همکاری شهرداری تهران با دانشگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.