معرفی پروژه‌های توسعه محله‌ای در منطقه ۱۶

معرفی پروژه‌های توسعه محله‌ای در منطقه ۱۶ - دروازه تهران

پله‌هایی تازه برای باغ آذری

شهرداری تهران در راستای افزایش حس تعلق شهری در شهروندان و بالا بردن سطح رضایت از زندگی در تهران ۳۲ پروژه توسعه محله‌ای را در منطقه ۱۶ اجرایی کرده است.

رشد شتابان شهرنشینی در کشورهای در حال توسعه، اغلب به شکل‌گیری شهرهایی منجر شده است که با مسائل متعددی از جمله توسعه نیافتگی محله‌ای مواجه‌اند. محلات در برنامه‌های توسعه مدیران شهرداری معمولاً جایی نداشته و همین امر سبب شده تا محلات از جریان توسعه عقب بمانند. توسعه محله‌ای در دهه‌های گذشته روند کندی داشته و به صورت نامتوازن با توسعه اتوبان‌ها و ساخت و ساز‌های تجاری و اداری بوده است. در سال‌های گذشته محلات در همه مناطق ۲۲ گانه تهران به یک اندازه از توسعه سهم نبرده‌اند. محلات در مناطق کم برخوردار در مقایسه با سایر مناطق توسعه کمتری را تجربه کرده‌اند. با این حال مدیریت شهری تهران در دوره جدید تصمیم گرفته تا توسعه محلات را در رأس برنامه‌های خود قرار دهد. شهرداری تهران در رویکرد تازه خود به توسعه شهری در تلاش بوده تا همه محلات شهر سهمی برابر از توسعه داشته باشند. طراحی و اجرای ۱۰۰۰ پروژه توسعه محله‌ای در مناطق تهران از اهداف مدیریت شهری در سال ۱۳۹۹ بوده است. دروازه تهران در سلسله گزارش‌هایی به بررسی پروژه‌های توسعه محله‌ای در مناطق تهران پرداخته است.

معرفی پروژه‌های توسعه محله‌ای در منطقه ۱۶ - دروازه تهران

اجرای ۳۲ پروژه توسعه محله‌ای در منطقه ۱۶

منطقه ۱۶ از جمله مناطق تهران است که شهرداری ۳۲ پروژه توسعه محله‌ای را با اعتبار حدود ۱۳ میلیارد تومان در آن تعریف و اجرا کرده است.

زنده‌سازی فضاهای رها شده در شهر، ساماندهی و یکسان‌سازی پیاده‌راه‌ها از جمله اقدامات توسعه محور شهرداری در حوزه فنی و عمرانی بوده است. علاوه بر این شهرداری در این منطقه در راستای افزایش نشاط و تعلق خاطر ساکنان دست به طراحی و اجرای محله‌های رنگی زده است. ساخت میدانگاه‌ها و پاتوق‌های محلی و بازسازی و احداث زمین‌های ورزشی از دیگر اقدامات شهرداری تهران در این منطقه است.

تلاش‌هایی برای سهولت زندگی در محله باغ آذری

توسعه محله‌ای سال ۹۹ در منطقه ۱۶ از محله باغ آذری آغاز شد. محله‌ای که به دلیل کمبود امکانات رفاهی، زندگی اهالی را با سختی روبه‌رو کرده است. محله باغ آذری از جمله محلاتی در تهران است که در دهه‌های گذشته زمین‌های آن محل استقرار کوره‌های آجرپزی بوده که با جمع‌آوری آن‌ها و رشد شهرنشینی، گودها پُر شده و خانه‌ها روی گودها بنا شده‌اند. اگرچه امروزه خبری از کوره‌های آجرپزی در این محله نیست اما همچنان تفاوت سطح محله باغ آذری از سطح معابر اصلی این ناحیه و پلکان‌هایی که محله را به معابر متصل می‌کند، یادگاری از دوران استقرار کوره‌های آجرپزی است. وجود همین پلکان‌ها یکی از مشکلاتی است که اهالی محله باغ آذری با آن مواجه‌اند.

بهسازی و ساخت پلکان‌های جدیدی که بتواند تردد اهالی در این محله را تسهیل کند از جمله اقدامات شهرداری تهران در سال ۹۹ بوده است. کار تسهیلگری در تردد اهالی محله از باز طراحی پلکان‌های گود سیدالشهدا (ع) در محله باغ آذری واقع در ناحیه ۶ منطقه آغاز شده است. پله‌های قدیمی در این گود برداشته شده و پله‌های جدیدی با شیب کمتر و دارای حفاظ جای آن‌ها را گرفته است. عطاء الله حسینی، شهردار ناحیه ۶ منطقه ۱۶ در این باره می‌گوید: «با بررسی‌های متعدد کارشناسان معاونت فنی و عمران شهرداری منطقه و تعامل با سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران ۹ عدد از معابر منتهی به شمال، شرق و جنوب گود سیدالشهدا (ع) شناسایی و انتخاب شدند و کار برای ساخت پلکان‌های جدید در آن‌ها آغاز شد.»

به گفته او، در طراحی این پروژه‌ها عوامل مؤثر بر مناسب‌سازی تردد شهروندان همچون نصب هندریل، ترمزهای انتهایی و علائم هشدار دهنده پیش‌بینی و عملیاتی شده است. احداث پلکان‌های جدید در گود سیدالشهدای محله باغ آذری اواسط سال ۹۸ طرح‌ریزی و در روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری رسید.

همچنین رنگ‌ها بر جداره‌های خانه‌های محله باغ آذری جلوه تازه‌ای به محله بخشیده است. کوچه‌های اتابکی، شفیعی و ثابت‌نیا در محله باغ آذری با مشارکت شهروندان و شهرداری رنگ‌آمیزی شده است.

مکانی برای پرورش استعدادهای ورزشی محله

از دیگر اقدامات شهرداری تهران برای توسعه محلات در منطقه ۱۶ افتتاح آکادمی فرهنگی ورزشی میثاق در بوستان میثاق بوده است. این آکادمی با هدف تشویق شهروندان و پرورش استعدادهای ورزشی در پهنه جنوب شهر تهران با مشارکت شهرداری، بخش خصوصی و خیرین در زمینی به مساحت ۲۶۳ متر مربع احداث شده است. کلنگ ساخت این مجموعه ۱۶ شهریور سال ۱۳۹۸ به زمین زده شده و در اواخر سال ۹۹ توسط شهردار تهران به بهره‌برداری رسیده است. به گفته شهردار منطقه ۱۶، آکادمی فرهنگی ورزشی میثاق دارای ۴ اتاق اداری، ۲ رختکن، اتاق داوران، اتاق فوریت‌های پزشکی و سالن همایش است.

معرفی پروژه‌های توسعه محله‌ای در منطقه ۱۶ - دروازه تهران

از ساخت زمین ورزشی تا تغییر ظاهر بوستان

شهرداری در کنار آکادمی فرهنگی ورزشی میثاق دست به ساخت و تجهیز زمین فوتبالی در بوستان میثاق زده است. علاوه بر اینکه اعضای آکادمی فرهنگی ورزشی میثاق در این زمین تمرین می‌کنند، این زمین فضایی را برای ورزش اهالی محله باغ آذری فراهم کرده است. تجهیز و بهسازی بوستان میثاق از دیگر اقدامات شهرداری در سال ۹۹ بوده است. این بوستان صاحب آبنمای تازه‌ای شده است.

پاتوق‌ها میزبان اهالی محله

ساخت فضایی عمومی در شهر از دیگر اقداماتی است که مدیریت شهری تهران از ابتدای شروع به کار خود آغاز کرده است. ایجاد فضای عمومی در شهر با ساخت میدانگاه‌ها و پاتوق‌های محلی در تهران دنبال شده است. محله باغ آذری در سال ۹۹ صاحب پاتوقی محلی به نام سیدالشهدا شده است. همچنین پاتوق الهیار در منطقه برپا شده تا اهالی محل فرصتی برای معاشرت و ارتباطات اجتماعی داشته باشند.

۱۹ فروردین ۱۴۰۰ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: کاروان حاجی فیروز در کوچه پس کوچه‌های شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.