معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در نشست خبری

محمدرضا جوادی یگانه - معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در نشست خبری - دروازه تهران - داوود قهردار (1)

شادستان ۱۴۰۰ در ۲۲ منطقه شهر | با سالمندان شهر زنده می‎‌‌شود

احسان رستمی‌پور

محمدرضا جوادی یگانه، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برنامه شادستان ۱۴۰۰ تهران را در نشست خبری تشریح کرد.

 محمدرضا جوادی یگانه در ابتدای نشست خبری با اشاره به برگزاری انتخابات از مردم شهر تهران برای شرکت در انتخابات به ویژه انتخابات شورای شهر تهران دعوت کرد. او با همچنین با اشاره به ادامه داشتن بیماری کرونا در تابستان امسال گفت: «برنامه تابستانی شهرداری تهران از هفته آینده آغاز خواهد شد. بخش اول این برنامه از اول تابستان تا ۱۸ مرداد ماه برگزار خواهد شد. همچنین بخش بعدی این رویداد بر اساس ماه‌های محرم و صفر برنامه‌ریزی خواهد شد.»

محمدرضا جوادی یگانه - معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در نشست خبری - دروازه تهران - داوود قهردار (1)

او با مرور تجربه برگزاری رویداد شادستان در سال ۹۸ گفت: «تجربه برنامه‌های تابستانی شهرداری تهران متفاوت بود. سال ۹۸ تجربه خوبی در برگزاری شادستان داشتیم. در منطقه ۱۰ و ۱۶ دو برنامه متفاوت اجرا شد و این برنامه‌ها با استقبال عجیبی روبرو شدند؛ اما سال ۹۹ به دلیل شیوع ویروس کرونا، امکان برنامه حضوری نبود و فعالیت‌های ما در این زمینه به صورت مجازی برگزار شد.»

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به برنامه‌های نوروزی سال ۱۴۰۰ در تهران گفت: «تجربه نوروز ۱۴۰۰ و نوروزگاه ۱۴۰۰ نشان داد که امکان اجرای برنامه در فضای باز وجود دارد. با توجه به تجربه نوروزی و با تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مراعات دستور عمل‌های ستاد کرونا، شادستان ۱۴۰۰ برای افزایش نشاط، شادابی و امید مردم تهران برگزار می‌شود.»

جوادی یگانه با اشاره به هویت منحصر تهران گفت: «اصرار بر این است که برنامه‌ها در کل شهر با تعداد مخاطب کمتری پخش شود. از ظرفیت سرای محلات، مساجد، فضای مجازی و نهادهای دیگر نیز استفاده می‌شود.»

معاون شهرداری تهران با اشاره به اینکه روند واکسیناسیون سالمندان شروع شده و ادامه خواهد داشت، گفت: «شهر دوباره زنده می‌شود و این بار این اتفاق از سالمندان شروع خواهد داد. به همین دلیل برنامه‌های نشاط سالمندی رو با موضوع سالمندان شروع خواهیم کرد.»

از میان خبرها: تصویب آیین‌نامه «تهران، شهر دوستدار سالمند» در شورای شهر

او در تشریح برنامه‌های در پیش گفت: «راه اندازی کارناوال موسیقی، عروسکی، هنرهای نمایشی و کارناوال شادی با توجه به بازخورد خوب شهروندان اجرا خواهد شد و گروه‌های متنوع و متکثر در سطح شهر پخش خواهند شد. همچنین ادامه مدرسه مهارتی تابستان سال گذشته را دنبال خواهیم کرد.»

او با اشاره به حضور تریلی کانون در مناطق حاشیه شهر در نوروز گفت: «این برنامه نیز با حمایت شهرداری در تابستان ادامه خواه داشت.»

بر اساس اعلام معاون شهرداری تهران برج میلاد، مجموعه چیتگر، عباس آباد و همه مناطق شهرداری تهران برنامه‌های در قالب شادستان ۱۴۰۰ خواهند داشت.

توجه ویژه به سالمندان

زینب نصیری، مدیرکل سلامت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در تشریح برنامه برای سالمندان با اشاره به وضعیت کرونایی گفت: «مهم‌ترین برنامه‌ ما، مجموعه برنامه‌ها برای سالمندی است. ۳/۱۰ درصد جمعیت تهران بر اساس سرشماری سال ۸۵ سالمند است و با توجه به اینکه به سمت جمعیت بیشتر سالمندان می‌رویم باید به این گروه توجه بیشتری شود.»

او با برشمردن فعالیت‌های این نهاد در زمان کرونا برای سالمندان گفت: «با توجه به بالا بودن ریسک ابتلای کرونا در گروه سالمندان به آن‌ها خدماتی را ارائه کردیم که از خانه خارج نشوند. سالمندانی که عضو کانون‌های سالمندی بودند، خدماتی از شهرداری گرفتند برای اینکه از خانه بیرون نیایند.»

مدیرکل سلامت معاونت اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به مصوبه شورای شهر گفت: «کارت تکریم سالمندی رو با شارژ ۵ میلیون ریال با تقسیم خدمات در زمینه‌های در اختیار سالمندان قرار خواهیم داد. در سال گذشته ۵ سرای محله به سرای تجربه تبدیل شد. این سراها برای سالمندان مناسب سازی شد و پرسنل آموزش‌های لازم رو برای ارتباط با سالمندان گرفتند.»

بازی‌های متفاوت برای تابستان ۱۴۰۰

امیر محسنی، مدیرعامل سازمان ورزشی شهرداری تهران نیز در این نشست خبری به تشریح فعالیت‌های ورزشی برای تابستان ۱۴۰۰ پرداخت. او با اشاره به در نظر داشتن ۵۵ برنامه متفاوت برای تابستان گفت: «سمت و سوی ما به سمت برنامه‌هایی با محتواهای اجتماعی رفته تا حفظ فاصله اجتماعی آن‌ها را برگزار کنیم.»

او عناوین تعدادی از این برنامه‌های رو برشمارد و گفت: «یکی از برنامه‌ها برگزاری جشنواره ورزشی دومینو است و سی هزار قطعه دومینو برای شهروندان تهران کنار گذاشته‌ایم. برنامه دیگری برگزاری برنامه پلوگینگ که شامل دویدن و جمع کردن زباله است، همزمان با روز مبارزه با مواد مخدر برگزار خواهد شد.»

محمدرضا جوادی یگانه - معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در نشست خبری - دروازه تهران - داوود قهردار (1)

او افزود: «افتتاحیه مسابقات ورزش محلات شهر تهران برگزار خواهد شد و ۵۰۰ هزار ورزشکار در رشته‌ها ورزشی با هم رقابت خواهند کرد. همچنین با مشارکت سفارت اتریش همایش کوهپیمایی در ۱۸ تیر ماه به صورت خانوادگی برگزار خواهد شد. همچنین جشنواره ساخت و پرواز بادبادک‌ها، جشنواره بازی‌های فکری، لیگ ورزش‌های الکترونیک نیز برگزار خواهد شد.»

کرونا رویکرد ما را تغییر داد

مجتبی دانشور، مدیر کل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران نیز در این نشست خبری با اشاره تأثیر کرونا در یک سال و نیم گذشته بر برنامه‌های این نهاد گفت: «اجراهای برنامه‌های فرهنگی هنری و اجرای پاتوق‌های کودک و نوجوان در مناطق ۲۲ گانه یکی از برنامه‌های ما برای تابستان ۱۴۰۰ است. این مجموعه بازی‌ها و فعالیت‌ها بر پایه آموزش شهروندی کودکان و نوجوانان انجام خواهد شد.»

او افزود: «با همکاری اداره کل سلامت، ایستگاه مشاوره سلامت برای خانواده‌ها خواهیم داشت. همچنین با توجه به تجربه نوروز امسال، ۴ تریلی سیار نمایش با همکاری با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در فضای باز با رعایت پروتکل‌ها فعالیت‌هایی از جمله نمایش فیلم خواهند داشت.»

دانشور با اشاره به ادامه داشتن چند پویش در تابستان گفت: «پویش همسایه هم در تابستان در ۲۲ نقطه پایان با ۸۶ هزار واحد مسکونی ادامه خواهد داشت. همچنین پویش موتورسوار خوب با محوریت کلاه ایمنی در تابستان ادامه پیدا خواهد کرد.»

او همچنین گفت: «مسابقه نقاشی کودکان تهران که دو دوره آن با عنوان شهری که من دوست داریم انجام شده، در دوره سوم با موضوعی متفاوت و با هماهنگی با وزارت کشور در سطح ملی اجرا خواهد شد.»

۲۶ خرداد ۱۴۰۰ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.