نگاهی به فعالیت شهرداری در مدارس تهران

مدارس-و-کرونا

کرونا کار را تعطیل نکرد

شروین راد

کرونا دو سال است که فعالیت آموزش و پرورش را شکل تازه‌ای داده‌ است. مدارس به صورت حضوری تعطیل شده‌اند و گوشی‌های موبایل جای کلاس‌های درس را گرفته‌اند. شهرداری تهران هر سال فعالیت‌هایی در حوزه مدارس اجرا می‌کند. فعالیت‌هایی که جنبه‌های مختلفی دارد و فعالیت عمرانی تا آشنایی دانش آموزان با حقوق شهری را شامل می‌شود. با وجود تعطیلی تقریباً دو ساله مدارس اما این فعالیت‌ها تعطیل نشده است.

مدارس-و-کرونا

ابقای شهردار مدارس در سال کرونا

طرح شهردار مدرسه در جهت ارتقاء سطح آگاهی دانش آموزان در موضوعات مختلف شهری با توجه به بندهای سوم، چهارم و ششم شرح وظایف اداره کل آموزش تدوین شده است. از جمله اهداف کلی طرح می‌توان به تقویت حس مسئولیت پذیری در نوجوانان، تمرین مشارکت جمعی با به عهده گرفتن وظایف مشخص مشارکتی و آشنا شدن با مفهوم شهروند، حقوق و تکالیف شهروندی اشاره کرد. این طرح از سال تحصيلي ۷۳-۱۳۷۲ به طور آزمايشي در ۲۰ مدرسه راهنمايي تهران به اجرا درآمد و سالانه تعدادی مدارس این طرح اضافه شد. از سال ۹۳ تاکنون هرساله در ۴۴۰ مدرسه (هر منطقه ۲۰ مدرسه مقطع متوسطه اول:۱۰ دخترانه و ۱۰ پسرانه) با حضور حدود دویست هزار دانش آموز اجرا می‌‌شود. شهرداران مدارس توسط آراء ساير دانش آموزان مشخص می‌شوند و در مراسم آئين تنفيذ احكام در برج میلاد تهران، حکم خود را دریافت می‌کنند. با توجه به تعطیلی مدارس در دوره کرونا شهرداری تهران شهرداران مدارس را که در سال ۹۸-۹۹ انتخاب شده بودند، در سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ ابقا کرده است. بر این اساس فعالیت شهرداران مدارس با برگزاری کارگاه‌ها و تدوین فعالیت‌های آنها ادامه پیدا کرده است.

کمک تجهیزاتی به مدارس

شهرداری تهران همچنین وظایفی در زمینه کمک تجهیزاتی در مدارس بر عهده گرفته است. در سال ۹۹ از مجموع ۴۴۹۸ مدرسه موجود در سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران تعداد ۱۵۲۲ مدرسه تحت پوشش حمايتي قرار گرفتند.

بر این اساس در بخش اقدامات عمرانی و کمک به تعمیر و نگهداری ساختمان مدارس بازسازی ۴۸۷ متر مربع درب، پنجره، شیشه، نصب حفاظ پنجره و نصب نرده صورت گرفته است. در بخش دیگری بازسازی ۱۳۷۸۱ مترمربع دیوارهای فرسوده، بازسازی ۱۲۳ سرویس بهداشتی و ۵۹ آبخوری مدارس، تعمیر ۱۶۵ مترمربع جدول، ۲۳۷۸ متر مربع کف سازی صورت گرفته است. همچنین عایق کاری و ایزوگام پشت بام، آسفالت مدارس، تعویض تابلو و رنگ آمیزی مدارس بخش‌های دیگر این فعالیت‌های عمرانی بوده است. در بخش دیگر حمایت‌های شهرداری از مدارس ۷ دستگاه لپ تاپ، ۲۶ تخته هوشمند و ویدیو پروژکشن و ۴۱ دستگاه کامپیوتر برای مدارس تهیه شده است. ۴۳ دستگاه لوازم رایانه‌ای، ۱۷۷ عدد میز و نیمکت و تهیه وسایل ورزشی و توسعه فضاهای ورزشی از دیگر اقدامات شهرداری تهران بوده است.

آموزش‌های شهروندی ادامه دارد

یکی دیگر از فعالیت‌های شهرداری در مدارس، آشنایی دانش آموزان با آموزش‌هایی شهروندی است. در دو سال اخیر با وجود تعطیلی کلاس‌های حضوری کارگاه‌ها و کلاس‌هایی در این زمینه برگزار شده است. در جهان به هم پیوسته امروز با گستره‌ای نامحدود از چالش‌ها، پدیده‌ها و نیازهای نوظهور، رویکرد متکی بر تعامل به مفهوم برقراری ارتباط متقابل هدفمند و آگاهانه در تراز موازی، برای تقویت و استحکام بخشی به آموزش، انتقال مفاهیم آموزشی و فرآیندهای آن در شرایط کرونایی امروز از ساحت‌های پیچیده و درهم تنیده همراه و نیازمند تدابیر مناسب است. بر همین اساس با توجه به شرایط متاثر از شیوع ویروس کرونا، آموزش غیرحضوری و استفاده از آموزش‌های مجازی و برخط، جایگزین آموزش حضوری شده است و دیگر آموزش حضوری تنها گزینه یادگیری نیست و با این رویکرد ابزارهای جدید آموزش، موجب توسعه آن شده و از تعطیلی و توقف آموزش‌ها جلوگیری شده است.آموز

از آبان تا بهمن سال ۹۹ تعداد ۴۳ کارگاه با ۲۰۹۰  مختص شهرداران مدارس و معاونین هشت گانه مناطق ۲۲ گانه برگزار شده است.

از آبان تا اردیبهشت ۱۴۰۰، تعداد ۲۲۱۲ کارگاه با ۱۴۸۰۸۸ شرکت کننده در سامانه شاد ویژه دانش آموزان مدارس طرف قرارداد با اداره آموزش‌های شهروند برگزار شده است. همچنین حدود ۱۱ هزار بسته تشویقی آموزشی بین دانش آموزان توزیع گردیده است.

۴ شهریور ۱۴۰۰ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *