همه تصمیم‌ها برای تئاتر شهر

همه تصمیم‌ها برای تئاتر شهر - دروازه تهران

از حصار تا حریم

وضعیت تئاتر شهر به عنوان یک مرکز فرهنگی با ارزش‌های تاریخی در شهر تهران، آن هم در یکی از پر رفت و آمدترین نقاط شهر همواره چالش‌های خاص خود را داشته است. چالش‌هایی مانند ساخت و ساز در حریم آن‌ها یا لزوم حفاظت از حریم فرهنگی بنا با حصارکشی. حل چالش‌های تئاتر شهر به عنوان یکی از نمادهای تئاتری شهر تهران نیازمند همراهی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف است. هماهنگی‌ای که حالا با برگزاری جلسات مشترک در حال رقم خوردن است تا به وضعیت این محوطه فرهنگی و تاریخی رسیدگی شود.

همه تصمیم‌ها برای تئاتر شهر - دروازه تهران

ابراهیم گله دارزاده، رئیس مجموعه تئاتر شهر گفت: شرایط این سال‌های تئاتر شهر به گونه‌ای رقم خورده که متأسفانه شاهد اتفاقات ناخوشایندی در محیط پیرامونی این مجموعه هستیم و لازم است، هرچه زودتر اقدام عاجلی برای کاهش این آسیب‌ها انجام داد. مجموعه تئاتر شهر یکی از نقاط مهم تاریخی تهران است که می‌تواند دربرگیرنده جاذبه‌های فرهنگی، هنری، میراث فرهنگی و گردشگری باشد.

رئیس تئاتر ادامه داد: حدود دو دهه پیش بنا به تصمیم مدیران شهرداری آن دوران تصمیم بر این شد تا حصار فیزیکی تعیین کننده حریم این مجموعه با محیط مجاور برداشته شود. شرایطی که به دلیل تغییرات اجتماعی به وجود آمده ماجرا را به سمت دیگری سوق داد که موجب بروز آسیب‌های فراوانی در این ناحیه شد. به دلیل همین فقدان تعیین حریم امروزه شاهد تخریب و آسیب‌های متعدد فیزیکی به مجموعه هستیم. از این منظر لازم است تا با حمایت و همراهی وزارت میراث فرهنگی تعیین حریم تئاتر شهر محقق شود.

ساختمان تئاتر شهر اعتبار تئاتر ایران است

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی هم در این نشست بیان کرد: ساختمان تئاتر شهر اعتبار تئاتر ایران است، بنابراین نگهداری و مرمت آسیب‌های آن باید متناسب با شأن و جایگاه این مجموعه باشد؛ اما در این راه بزرگ‌ترین نگرانی ما حریم تئاتر شهر است که در این زمینه طی هفته‌های گذشته جلسات متعددی را با مدیران شهرداری تهران برگزار کردیم تا بتوانیم هرچه زودتر موضوع تعیین حریم را مرتفع کنیم.

وی افزود: اکنون فرصت‌هایی برای مرمت مجموعه تئاتر شهر وجود دارد. تئاتر شهر یک اثر دارای ثبت ملی است که نگهداری و مرمت آن اولی تر از هر مسئله دیگری است.

رسیدگی به ماجرای تعیین حریم تئاتر شهر اورژانسی است

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری هم در این جلسه گفت: تئاتر شهر به عنوان ظرفیت مهم فرهنگی هنری شهر تهران از مشکلات زیادی برای نگهداری برخوردار است، بنابراین باید نسبت به رفع مسائل مربوط به تعیین حریم این مجموعه کارهای لازم را انجام دهیم. در شرایطی هستیم که تجربه برداشتن حصار از مجموعه تئاتر شهر که دو دهه قبل پیاده‌سازی شده، جواب لازم را نداده و آسیب‌هایی برای تئاتر شهر داشته است. یک مکان فرهنگی و هنری نیز حریم و حرمت دارد و ضروری است که ساختمان تئاتر شهر به اصالت بنای خود بازگردد.

مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تصریح کرد:  ما در امور موزه‌های وزارت میراث فرهنگی آماده‌ایم تا هرگونه همکاری در زمینه راه‌اندازی موزه و مواردی از این دست در مجموعه تئاتر شهر داشته باشیم.

تأکید بر تشکیل کمیته یا شورای راهبری تعیین حریم تئاتر شهر

پرهام جانفشان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران نیز در ادامه این جلسه گفت: با در نظر گرفتن شرایط موجود و پروژه «پهنه فرهنگ و هنر رودکی» باید تلاش کنیم وزارت میراث فرهنگی برای بهبود اوضاع کنونی تئاتر شهر کمک کند. در این راه ترسیم یک نقشه راه و تشکیل یک کمیته یا شورای راهبردی برای حل مشکلات کنونی تعیین حریم تئاتر شهر پیشنهاد می‌شود که این کمیته یا شورا با حضور نمایندگان نهادها و مجموعه‌های مرتبط به زودی تشکیل شود.

تعیین حریم تئاتر شهر حداقل کار ممکن است

جبرائیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران باستان نیز در این جلسه اظهار کرد: تعیین حریم برای مجموعه تئاتر شهر امر بسیار مهم و ضروری است ضمن اینکه تئاتر شهر جدای از ماجرای تعیین حریم دربرگیرنده ویژگی‌های منحصر به فردی به لحاظ ساختار معماری و فرهنگی است.

بررسی ابلاغ رسمی موضوع «اعیان و عرصه» تئاتر شهر برای تعیین حریم

همه تصمیم‌ها برای تئاتر شهر - دروازه تهران

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز گفت: امیدوارم در وزارت میراث فرهنگی بتوانیم در بهبود اوضاع فعلی تئاتر شهر کارهایی را انجام دهیم. مجموعه تئاتر شهر یکی از مهم‌ترین زنجیره‌های معماری دوره مدرن کشورمان است که حتی قابلیت ثبت در فهرست جهانی یونسکو را دارد.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تأکید کرد: مباحثی هم در حوزه سلسله مراتب معماری و مرزبندی‌های موجود در عرصه‌ها وجود دارد که مشتمل بر قواعدی برای تردد مردم در فضای فرهنگی است. شاید در دو دهه قبل نگاه دیگری برای مجموعه تئاتر شهر وجود داشت اما واقعیت این است که حتماً باید در این مکان حصار وجود داشته باشد. تئاتر شهر اکنون یک منطقه بحران زده است که باید با شهرداری تهران درباره بهسازی وضعیت موجود کارهای مهمی انجام داد.

طالبیان افزود: همه باید بسیج شویم تا در حوزه مرمت ساختمان مجموعه تئاتر شهر کارهایی را انجام دهیم. البته ما به دلیل محدودیت‌های قانونی قادر به حمایت‌های مالی برای مرمت مجموعه‌های تحت نظر دولت نیستیم اما قطعاً در حوزه مشاوره و آسیب نگاری اولویت‌های ترمیم همراهی و کمک می‌کنیم. از هم اکنون هم برای تدوین دستورالعمل نگهداری ساختمان نیز آمادگی کامل داریم تا کارهای لازم را انجام دهیم. در حوزه تجهیزات موزه‌ای نیز می‌توانیم به طور کامل در خدمت اهالی تئاتر شهر باشیم. تشکیل شورای راهبردی و مشورتی که جلساتی را برگزار کند و درباره تعیین حریم تئاتر شهر تا رسیدن به نتیجه به هدف مشخصی برسد امری ضروری است.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تأکید کرد: همه تلاش‌ها باید مبتنی بر این چارچوب باشد که عرصه و اعیان تئاتر شهر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همراهی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری به شهرداری تهران اعلام شود.

۷ دی ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: امیرعلی سردار افخمی معمار ساختمان تئاتر شهر درگذشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *