پیشنهاد پاییز‌گردی در پایتخت – دروازه تهران

پیشنهاد پاییز‌گردی در پایتخت

پادشاه فصل‌ها در خیابان‌های تهران

پیشنهاد پاییز‌گردی در پایتخت

شروین راد

فصل پاییز جلوه‌های زیبایش را به پایتخت آورده است. در حالی که ماه دوم فصل پاییز در حال تمام شدن است و این روزها کرونا و شرایط مختلف زندگی شهروندان را تحت تأثیر قرار داده، شهر رنگ و بوی پاییزی گرفته است. در چنین روزهایی که تماشای طبیعت پاییزی شهر تهران می‌تواند فرصتی برای گردش کوتاه در هوای آزاد باشد. در ادامه برخی از مناطق تهران را برای پاییز گردی پیشنهاد می‌کنیم.

پاییز در میدان تاریخ

میدان تاریخی مشق در شهر تهران یکی از پاییزهای زیبا در مرکز شهر را دارد. این میدان که سابقه تاریخی آن به دوران قاجار می‌رسد امروزه یکی از مراکز دولتی و فرهنگی شهر است. میدانی که با دروازه باغ ملی، ساختمان وزارت امور خارجه و دانشگاه هنر شناخته می‌شود و از سویی دارای مجموعه موزه‌های پست، ملی و ملک است. پاییز یکی از زمان‌های متفاوت برای قدم زدن در این میدان تاریخی در مرکز شهر تهران است.

بلوار کشاورز

یکی از زیباترین گذرهای شهری تهران بلوار تاریخی کشاورز است. بلوار کشاورز در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده است. هم‌زمان با پاییز این گذر زیبای شهر تهران منظره متفاوتی به خود می‌گیرد. گذری که میدان ولیعصر را به پارک لاله وصل می‌کند و یکی از پاتوق‌های شهرگردی پایتخت است.

خیابان ولیعصر

طولانی‌ترین خیابان شهر تهران هر فصلش جاذبه متفاوتی برای شهرگردی است. اما پاییزهای ولیعصر یکی از دیدنی‌ترین فصل‌ها برای قدم زدن در خیابان خاطرات شهر تهران است. برای شهرگردی پاییز می‌توان از میدان تجریش خیابان ولیعصر را سرازیر شد و از شکوه تاریخی و طبیعی این گذر تاریخی در شهر لذت بود. مجموعه باغ فردوس در این خیابان نیز یکی از نقاط خاص ولیعصر در ایام پاییز است که می‌توان در شهرگردی خیابان ولیعصر توقف متفاوتی را در آن تجربه کرد.

کاخ سعد‌آباد

سعدآباد در این روزها به دلیل بیماری کرونا در اکثر مواقع تعطیل است. با این وجود این مجموعه در کنار ده‌ها کاخ موزه جذاب، پاییز دل‌انگیزی دارد. درختان قدیمی کاخ که بر سر بازدیدکنندگان تاق زده‌اند در این فصل بارانی از برگ‌های رنگارنگ را بر سر رهگذران می‌ریزند. پاییزی سعدآباد یکی از دیدنی‌ترین پاییزهای شهر تهران است.

پارک جمشیدیه

بوستان جمشیدیه یا پارک سنگی جمشیدیه در انتهای خیابان نیاوران واقع شده است. به علت اینکه این پارک در نزدیکی کوه‌های شمال تهران قرار دارد همیشه یکی از اولین نقاط پایتخت است که بارش‌‌ برف و باران در آن شروع می‌شود و از این رو برای قدم زدن و گشت و گذار در یک روز بارانی در تهران مسیری فوق العاده است.

پیشنهاد پاییز‌گردی در پایتخت

اتوبان مدرس، تپه‌های عباس‌آباد

اتوبان مدرس بی شک از زیباترین اتوبان‌های شهر تهران است. منظره این اتوبان به سمت شمال در میان پارک‌ها و درختان خزان زده و تماشای کوه‌های برف‌گیر البرز یکی از مناظر خاص پایتخت است. در ایام پاییزی می‌توان برای تماشای بهتر این پاییز به منطقه گردشگری عبا‌س‌آباد و پل طبیعت هم سر زد.

پارک‌های شهری

پارک‌های قدیمی شهر تهران با درختان کهن‌سال همواره جزو پاتوق‌های تهران‌گردی در ایام مختلف سال هستند؛ اما پارک‌هایی مثل قیطریه و ملت در ایام پاییز حال و هوای متفاوت‌تری دارند و برای کسانی که به دنبال قدم زدن روی برگ‌های خزان زده و شنیدن خش خش برگ‌ها هستند، محلی مناسبی هستند.

۲۵ آبان ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: روزهای قشنگ تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.