کاشت ۱۰۰ نهال به نام ۱۰۰ زن نامدار قرن

کاشت ۱۰۰ نهال به نام ۱۰۰ زن نامدار قرن - دروازه تهران - نازنین کاظمی نوا

هم‌زمان با هفته درختکاری، چهارشنبه، ۲۰ اسفند‌، به همت اداره کل امور بانوان شهرداری تهران و سازمان بوستان‌ها و فضای سبز ۱۰۰ اصله نهال به نام ۱۰۰ زن نامدار قرن در محل بوستان پردیس بانوان واقع در منطقه ۱۵ تهران کاشته شد. آیین کاشت ۱۰۰ اصله نهال به نام ۱۰۰ زن نامدار قرن با هدف زنده نگه داشتن نام و یاد زنان افتخارآفرین و تجلیل و تقدیر از اثرگذاری زنان و آغاز پویش زنان قرن انجام شد. 

زهرا بهروز آذر مدیرکل امور بانوان در این مراسم ضمن اشاره به اینکه این اقدام نمادین هم‌زمان با هفته منابع طبیعی برگزار می‌شود، گفت: «قطعاً تعداد زنان نامدار بیش از این ۱۰۰ عنوان است و ما تنها آغازگر این راهیم. در فرهنگ ایرانی اسلامی درخت نماد حیات و زندگی و باروری است و درواقع با کاشت این نهال‌ها قصد داریم این پیام را برسانیم که این زنان هم در حیات خودشان اثرگذار بودند و هم می‌توانند پس از حیاتشان برای دیگران اثربخش و الگویی شایسته باشند. از تمامی شهروندان می‌خواهیم تا با معرفی زنان خیر و نیکوکار، زنان الهام بخش و هر بانویی که در آبادانی، پیشرفت و دفاع از کشور نقش اثرگذاری داشته است، ما را در ادامه این مسیر یاری رسانند و با کاشت درختی با نام این زنان، نام و یاد این بانوان را زنده نگه دارند.»

توران میرهادی (چهره تأثیرگذار ادبیات کودک و نوجوان) نوش‌آفرین انصاری (دبیر شورای کتاب کودک ایران) بدرالزمان قریب (زبان‌شناس)، سیمین دانشور پروین اعتصامی، طاهره صفارزاده، ایران درودی (‌نقاش)، نزهت امیری (موسیقی‌دان) مهربانو توفیق (نخستین زن عضو هیات علمی رشته موسیقی ایرانی)، آلنوش طریان (ستاره‌شناس)، مه‌لقا ملاح (فعال محیط زیست) مریم میرزاخانی از جمله زنانی بودند که در این مراسم به نام آن‌ها نهالی کاشته شد. نازنین کاظمی نوا، عکاس دروازه تهران، از مراسم کاشت نهال‌ها عکاسی کرده است.

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: کاشت ۲۲۰۰ اصله نهال در پارک جنگلی چیتگر

نظرات بسته شده است.