گشتی در خانه تیمورتاش

خانه تیمورتاش

خانه تیمورتاش که امروزه آن را به موزه جنگ می‌شناسند، از جمله خانه‌های تاریخی منطقه ۱۱ تهران است. این خانه موزه در خیابان کارگر جنوبی، میدان پاستور و روبروی مترو میدان حر در داخل دانشگاه جنگ واقع شده است.

قدمت این خانه به اواخر دوره سلطنت احمدشاه قاجار باز می‌گردد؛ اما در طول سال‌های متمادی، همواره قسمت‌های مختلف این سازه مورد تغییر و بازسازی قرار گرفته‌اند.

بعد از انقراض سلسله قاجاریه و روی کار آمدن رضاشاه، «عبدالحسین تیمورتاش» که به عنوان وزیر دربار تعیین شده بود، این عمارت را از سردار محتشم بختیاری خریداری کرد و به عنوان محل سکونت خود برگزید. بعد از آنکه فرمان قتل تیمورتاش توسط رضا شاه صادر شد، ۹ مهر ۱۳۱۲ این خانه به همراه اموال و املاک دیگر او مصادره شد. این عمارت از سال ۱۳۱۲ توسط معماری به نام کریم طاهرزاده به شکل کنونی‌اش تغییر پیدا کرد و تبدیل به ساختمان دانشگاه جنگ شد.

معماری این خانه تلفیقی از سه نوع معماری ایرانی، روسی و هندی است. ۲۵ مهر ۱۳۸۳ با ثبت این خانه در فهرست آثار ملی، خانه تیمورتاش به موزه جنگ تبدیل شد. این خانه موزه پر از تجهیزات جنگی قدیمی با قدمتی بالغ بر ۱۶۰ سال است.

۳ آبان ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: خانه سرهنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.