یک فنجان چای در کوچک‌ترین قهوه‌خانه تهران – دروازه تهران

یک فنجان چای در کوچک‌ترین قهوه‌خانه تهران - دروازه تهران

در خیابان ۱۵ خرداد، بازار بزرگ تهران، جنب مسجد عبدالله خان، قهوه‌خانه کوچکی وجود دارد که به کوچک‌ترین قهوه‌خانه تهران معروف است. بر سر درش نام حاج علی درویش حک شده و تاریخ تأسیسش به ۱۰۲ سال پیش باز می‌گردد.

این قهوه‌خانه در سال ۱۲۹۷ توسط حاج حسن شمشیری تأسیس شده است. سال ۱۳۴۰ علی مبهوتیان معروف به حاج علی درویش قهوه‌‌خانه را از حاج حسن شمشیری خریداری کرده است. اکنون نزدیک به ۶۰ سال است که این قهوه‌خانه‌ به دست مبهوتیانِ پدر و پسر اداره می‌شود. حالا کاظم مبهوتیان پس از پدرش چراغ این قهوه‌خانه را روشن نگه‌داشته است.

شهرت قهوه‌خانه درویش امروزه به سبب کوچک بودن آن است. مساحت قهوه‌خانه حاج علی درویش یک و نیم متر است اما در سال‌های دور، مساحت قهوه‌خانه بزرگ‌تر از مساحت فعلی آن بوده است. در این قهوه‌خانه، صندوقی به نام صندوق «مولا» وجود دارد. صندوقی که مخصوص مشتریان دائم قهوه خانه است. ۱۸۷ خانواده تحت پوشش این قهوه‌خانه هستند که پول این کار از طریق صندوق «مولا» تأمین می‌شود.

قهوه‌خانه حاج علی درویش ۱۴ آبان ۱۳۹۵ هم‌زمان با صدمین سالگرد تأسیسش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

به گفته کاظم مبهوتیان اکثر مشتریان این قهوه‌خانه را گردشگران تشکیل می‌دهند و حالا به خاطر شیوع بیماری کرونا که سبب شده تا بساط سفر در ایران برچیده شود، مشتری‌های این قهوه‌خانه نیز کم شد‌ه‌اند.

۱۸ آذر ۱۳۹۹ – روزنامه چندرسانه‌ای دروازه تهران

از میان خبرها: گشتی در گذرگاه کتاب و قهوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *